FINANCIE: Mubarakov majetok je zrejme väčší ako Billa Gatesa

541

Švajčiarsko zmrazilo v domácich bankách kontá bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Egyptskí protikorupční aktivisti žiadajú od ďalších vlád, aby prijali proti bývalému diktátorovi rovnaké opatrenia.

Výška skutočného Mubarakovho bohatstva zostáva tajomstvom. Podľa súčasných odhadov sa jeho synovia Gamál a Alaa môžu tešiť na dedičstvo okolo 70 miliárd USD (51,76 miliardy eur). Mubarak by bol tak výrazne bohatší ako zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Chýry o prezidentovom majetku boli jedným z faktorov, ktoré živili kampaň za jeho odstúpenie. Demonštranti v egyptských mestách skandovali: „Mubarak, kde máš svojich 70 miliárd USD?!

Korupcia v Mubarakovom Egypte, v ktorom 40 % z 80 miliónov obyvateľov žije denne z dvoch a menej USD, prekvitala. Protikorupčné skupiny teraz žiadajú generálneho prokurátora, aby začal trestné stíhanie Mubarakovcov a niektorých jeho bohatých stúpencov. Mnoho vládnych činiteľov už dostalo zákaz vycestovať z krajiny. Sú medzi nimi aj štyria bývalí ministri. Ich kontá sú už doma zmrazené.

Mubarakovci nikdy verejne nehovorili o svojom majetku. Oficiálny príjem prezidenta v rokoch 2007 a 2008 bol mesačne, vrátane príplatkov, 4750 egyptských libier (808 USD). Avšak správy o veľkom Mubarakovom bohatstve vyplývali z jeho úzkych vzťahov s egyptskou podnikateľskou elitou. Predaj štátnych podnikov a verejných pozemkov za nízke ceny, ktorý sa začal po roku 1990, bol hlavným zdrojom jeho obohacovania a jeho obchodných partnerov. Ahmed Elsayed Elnaggar, vydavateľ egyptskej Economic Report uviedol, že „privatizácia… bola najväčším korupčným procesom počas celej egyptskej histórie od obdobia faraónov až doteraz“.

Podľa pozorovateľov hĺbka skúmania a postihu korupcie z minulého obdobia otestuje postoj súčasných vojenských vládcov k náprave chýb. Iní však varujú, že prenasledovanie egyptských boháčov by mohlo sťažiť vymanenie sa krajiny z hlbokej politickej krízy.