Antonio Cañizares, arcibiskup valencijský, v kázni ostro kritizoval chystanú vakcínu proti koronavírusu. Dôvodom má byť to, že vedci pri výskume používajú bunky z potratených plodov. Španielsky kardinál je dlhodobo známy ako zástanca ultrakonzervatívnych postojov.

Kňaz sa tak vyjadril vo svojom kázaní počas omše minulú nedeľu, ako informuje El Diario. „Diabol je tu, keď sme uprostred pandémie a snaží sa nájsť vakcínu,“ varoval kardinál veriaci. Tieto slová sú aj na videozázname omše, ktorá sa konala v katedrále vo Valencii.

 Od nezamestnaných k  diablovi 

Kontroverzné vyjadrenia kardinála zaznelo až ku koncu omše, arcibiskup mal kázeň prichystané na papieri a prejav čítal. Potom k nemu pridal niekoľko zamyslenie. V poslednej časti hovoril o význame sviatosti Eucharistie, potom prešiel na tému nezamestnanosti: „Máme obrovský problém s nezamestnanosťou. Ako kresťania musíme požadovať, aby vznikali nové pracovné miesta. Nikto nám nemôže kradnúť prácu a ľudskú dôstojnosť.“ Pár minút nato Cañizares kritizoval vývoj vakcíny proti koronavírusu: „Teraz sa k nám dostáva veľmi smutná správa, že jedna z vakcín, na ktorej sa pracuje, funguje na základe buniek potratených plodov, a to je neľudské a kruté. To nemôžeme ani chváliť, ani schvaľovať, bolo by to proti človeku. Znehodnocovali by sme človeka. Najskôr ho zabijú potratom, a potom sa s ním manipuluje,“ upozornil kardinál.

Koronavírus pripravil aj prostitútky o prácu, každá druhá je matka samoživiteľka

Neskôr ešte k vakcíne doplnil, že možno by si niekto mohol myslieť: „Aha, to je skvelé, už máme vakcínu.“ Kňaz ale hneď odporuje: „Ale nie, budeme mať len ďalšie nešťastie. A práve to chce diabol. Eucharistia je protilátkou proti diablovi.“ Týmito slovami arcibiskup vyzýval kresťanov, aby do centra svojich životov postavili Eucharistiu.

 Nie je to jeho prvé kontroverzné  vyjadrenie 

Nie je to prvýkrát, čo Cañizares vydal kontroverzné vyhlásenia. Skôr tvrdil, že je prenasledovaný len preto, že bojuje proti „gayskému impériu“. Jeho názory na imigrantov tiež vyvolali vlny ohlasov, kardinál totiž o utečencov povedal, že sú „trójskym koňom“ a sám si položil rečnícku otázku: „Kde asi bude Európa za niekoľko rokov?“

Zavraždila svojho pasáka! 22 ročná Alex sa vďaka koronavírusu dostane na slobodu!

Nedeľné kázanie vyvolalo v Španielsku ostrú diskusiu. Arcibiskupstvo vydalo komuniké, kde kardinála podporuje a tvrdia, že Cañizares odkazoval na článok z časopisu Science, ktorý spomína etické problémy použitie ľudských embryí na vývoj vakcín proti koronavírusom.

„Od začiatku pandémie sa modlím, aby sa objavila vakcína, ktorá by pomohla liečiť, alebo dokonca predchádzať ochorenia covid-19,“ reagoval v pondelok samotný kardinál.

 Vakcíny sa už  testujú 

„To jediné, čo som pridal – a je to v súlade s dostupnými informáciami – je, že existuje stovka rôznych výskumov a medzi nimi sú aj také spôsoby, ktoré využívajú eticky zložité metódy,“ vysvetľuje svoje slová arcibiskup.

Ako v stredoveku! Preplnené márnice a horor s masovými hrobmi obetí koronavírusom!

Kardinál Cañizares nie je prvý, kto sa vyslovil proti tomuto typu vakcín. Ako uvádza Science, zatiaľ je evidovaných šesť projektov vakcín, ktoré využívajú plodovej bunky. Katolícke hnutia v USA a Kanade už sa kriticky ohradila proti tomuto typu vedeckých výskumov. Dve takéto vakcíny už vstúpili do testovacej fázy, jedna na Oxfordskej univerzite a druhá z laboratórií biotechnologického inštitútu v Pekingu.