USA sa stali prvou krajinou na svete, kde za jediný deň zomrelo na nákazu koronavírusom vyše 2000 ľudí. Podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa v krajine za 24 hodín pribudlo 2108 úmrtí na chorobu covid-19. Kvôli vysokým nárastom má New York veľký problém s kapacitou márnic, a tak mesto nariadilo kopať masové hroby na Hartovom ostrove. Prezident Donald Trump nariadil ministrom, aby ponúkli pomocnú ruku vírusom zamorenému Taliansku. Chce do krajiny poslať ochranné pomôcky a humanitárnu pomoc.

Spojené štáty sú čo do počtu nakazených najhoršie zasiahnutá krajína na svete. Najviac postihnutou oblasťou je štát New York. Ako v piatok informoval tamojší guvernér Andrew Cuomo, v oblasti prvýkrát od začiatku pandémie klesol počet ľudí, ktorí sa s chorobou covid-19 liečia na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Zomrelých však pribudlo za 24 hodín 777, čo je v podstate rovnako ako v posledných dňoch, keď novo oznamované počty lámali smutné rekordy. Celkový počet obetí v krajine je 18.693, nakazených je potom cez 500.000, dodala univerzita. Za posledných 24 hodín pribudlo 35.000 prípadov nákazy.
Podľa bilancie americkej CNN New York celkom eviduje 174.481 nakazených a 7884 úmrtí. V druhej najviac zasiahnutej oblasti – New Jersey – je potom 54.588 infikovaných. Jediným americkým štátom, ktorý zatiaľ nezaznamenal žiadne úmrtia v súvislosti s nákazou, je Wyoming.

 Donald Trump posiela pomoc do  Talianska 

Americký prezident Donald Trump nariadil predstaviteľom svojej administratívy, aby pomohli Taliansku v boji s pandémiou koronavírusu. Pomoc by mala spočívať v poskytnutí zdravotníckych potrieb a humanitárnej pomoci. Informovala o tom agentúra Reuters.
V oznámení niekoľkým ministrom Trump nariadil rad opatrení, ktoré by Taliansku mohli pomôcť. Napríklad aby americkí vojaci v krajine boli pripravení na stavbu poľných nemocníc či na prepravu zásob.
„Taliansko, jeden z našich najbližších a najstarších spojencov, je pustošené pandémiou choroby covid-19, ktorá si už vyžiadala viac ako 18.000 životov, priviedla veľkú časť talianskeho zdravotného systému na pokraj kolapsu a navyše hrozí, že dostane taliansku ekonomiku do hlbokej recesie,“ uviedol americký prezident vo svojom oznámení.
Trump oznámil už na konci marca, že Spojené štáty pošlú do Talianska zdravotnícke pomôcky v hodnote 100 miliónov dolárov. Ako vtedy uviedol, malo by ísť o vybavenie, ktoré nebudú USA potrebovať. Spojené štáty majú v súčasnosti najviac nakazených koronavírusom, ďalšou najviac postihnutou krajinou je Španielsko a za ním Taliansko.

 New York rieši  mŕtvych

Radnica mesta New York už je zúfalá z nedostatočnej kapacity márnic. Tento problém aspoň dočasne vyriešili tým, že najali pomocných robotníkov a ľahkú mechanizáciu, aby sa začali kopať masové hroby na 1,6 kilometra dlhom Hartovom ostrove neďaleko Bronxu. Miesto posledného odpočinku tu teraz nájdu len tí, ktorí umierali úplne opustení, prevažne teda bezdomovci alebo veľmi chudobní ľudia. Doteraz tu pochovávali 25 nebožtíkov týždenne, v poslednej dobe rovnaký počet za jediný deň. Len na niektorých hroboch sú napísané aj mená obetí.
„Po dlhé desaťročia bol Hartov ostrov určený pre pochovávanie nebožtíkov, ktorých si z márnic nikto nevyzdvihol alebo o ne pozostalá rodina nejavila z nejakých dôvodov, napríklad finančných, záujem. V tomto smere budeme počas vzniknutej krízy pokračovať. Tí, čo zomrú na covid-19 a o ich tela nikto neprejaví záujem, budú pochovaní na ostrove,“ uviedla pre denník The Post hovorca starostu Freddi Goldsteinová. Na mestských krízových plánoch ohľadom chrípkovej epidémie z roku 2006 je vyložene takáto možnosť ponúkaná.
Američania ale už vidia svetlo na konci tunela. Podľa úradov sa začína prejavovať účinnosť zavedených opatrení. V New Yorku už druhý deň poklesol počet novo hospitalizovaných. Splošťuje sa aj krivka nárastu nakazených. Nádej vkladajú Američania tiež do nájdenie lieku proti koronavírusu. Prezident Trump povedal, že v USA je testované 19 liekov a ďalších 26 sa na testovanie pripravuje.