Lekári a lekárky, zdravotné sestry a asistenti či ďalší nemocničný personál sledujú tragédie spojené s koronavírusom z prvej ruky. Ako opísala talianska lekárka z Milána, niekedy im nezostáva nič než sa prizerať tomu, ako umierajúci seniori prosia o to, aby sa aspoň mohli rozlúčiť so svojimi milovanými. Mnoho z nich vzniknutú situáciu prirovnáva k vojne, siahajú si na psychické i fyzické dno. Bojujú nielen so smrtiacim vírusom, ale aj s nedostatkom materiálu alebo nemocničných lôžok. Choroba sa samozrejme nevyhýba ani im a medzi častými obeťami nákazy sú práve aj zdravotníci.

Francesca Cortellarová slúži v milánskej nemocnici sv. Karola Boromejského, lekárka s reportérmi novín Il Giornale prehovorila o umierajúcich pacientoch a opísala, akým peklom si prechádzajú.

 Lekárka:  Pacienti vycíti, že sa blíži smrť 

„Sú úplne pri zmysloch, nenastane žiadna narkolepsie. Je to, ako keď sa topíte a nemôžete s tým nič robiť. Viete, že smrť je neodvratná. A ako doktorka nič nemôžem urobiť, umierajúci prosia, aby sa mohli aspoň rozlúčiť so svojimi blízkymi,“ vypovedala Talianka.
Cortellarová sprostredkovala rozlúčka medzi svojou pacientkou a jej vnučkou, prepojila ich skrz videohovor. „Najhoršie je, že pacienti dokážu poznať, že sa blíži smrť,“ dodala. „Jedna moja pacientka ma prosila, aby mohla ešte hovoriť s vnučkou, tak som vytiahla telefón a zavolala jej. Rozlúčili sa a za pár hodín som o pacientku prišla,“ oznámila reportérom.

 „Nie je to ako chrípka, je to skôr ako  zápal pľúc“ 

Cortellarová nie je jediná, kto plní posledné želanie svojich pacientov, tisíce zdravotníkov robia všetko pre to, aby chorým pomohli. Hoci už koronavírus zviera svet niekoľko mesiacov, o choroby je toho veľa neznámeho. „Nie je to ako chrípka, je to skôr ako zápal pľúc,“ vysvetlil pre stanicu Sky News ďalší taliansky lekár Roberto Consentini.
„Covid-19 je ako veľmi ťažký zápal pľúc, ktorý sa hlboko podpisuje na ľudskom zdraví. Každý deň máme 50 až 60 pacientov, ktorí prídu na pohotovosť so zápalom, väčšina z nich je vo vážnom stave,“ vypovedal Consentini. Zopakoval, že ohrozenou skupinou sú hlavne seniori, podotkol, že z talianskych štatistík vyplýva, že k nákaze sú náchylnejšie muži. Vedci tento fakt zatiaľ neboli schopní vysvetliť.

 Lekár († 57):  Na takúto krízu nie sme pripravení 

O tom, ako závažná situácia je v severotalianskych nemocniciach, niekoľkokrát s médiami prehovoril tiež lekár z Cremony Marcello Natali. Päťdesiatsedemročný doktor opakovane upozorňoval na nedostatok ochranných odevov, konkrétne rukavíc. „Rukavice dávno došli, na takúto krízu nie sme pripravení a zásobení,“ povedal v rozhovore pre Euronews.
Natali sa stal jedným z viac ako 2600 talianskych zdravotníkov, ktorí sa nakazili koronavírusom, svoj boj s chorobou bohužiaľ prehral. Taliansko eviduje viac ako 47 tisíc nakazených a 4032 obetí (k 22.3.2020) lekárom sa zatiaľ podarilo uzdraviť 4440 pacientov. Koronavírus sa rýchlo šíri aj v ostatných európskych krajinách: Španielsko má cez 25 tisíc prípadov, Nemecko viac ako 20 tisíc. Nakazených pribúda aj vo Francúzsku, Švajčiarsku alebo Veľkej Británii. Briti k sobote 21. marca hlásia 4014 prípadov a 177 obetí.
„Toto je desivá a šialená doba,“ opísala zdravotná sestra z britskej nemocnice. Jej anonymný list sa stal hitom sociálnych sietí. „Drahý svete, ako zdravotná sestra z jednotky intenzívnej starostlivosti ma napadlo napísať tento list. Je to svedectvo jednej jedinej sestry, ale zároveň pocity, ktoré prežívajú mnohí z nás,“ uviedla svoje oznámenie.

 Svetlo na konci tunela:  Ľudskosť 

„Niet žiadnych pochýb o tom, že Covid-19 vzbudzuje v ľuďoch strach. Každý už o chorobe počul, každý sleduje správy – niektoré z nich sú pravdivé, niektoré nie. Niektoré prinášajú dobré správy – tých je minimum. Pomyselným svetlom na konci tunela v tejto desivej a šialené dobe je ľudskosť, malé činy ukazujúci dobrotu a solidaritu. To je nádej, ktorá by sa mala šíriť,“ píše zdravotná sestra.
„Príbuzní a kamaráti sa ma pýtajú, či ľutujem toho, aké som si zvolila povolanie. Tak na sekundu som ľutovala, ale zase mám isté zamestnanie, to je viac, než dnes môže povedať rad ľudí, a čo je ešte dôležitejšie, poskytujte starostlivosť ľuďom, ktorí si prežívajú svoje najhoršie chvíle, verí mi. A myslím, že v mene všetkých sestier môžem povedať, že je to tá najväčšia česť, „uviedla Britka.

 „Postaráme sa o vás,“  sľúbila zdravotná sestra 

„Bohužiaľ, nezachránime každého, to je vec, ktorú musíme prijať. Nikto sa ale nemusia báť, že by sa mu nedostalo našej starostlivosti. Nezabudneme na vás, postaráme sa o vás, poskytneme vám zodpovedajúcu starostlivosť, budeme sa s vami smiať, budeme s vami plakať, budeme vás držať za ruku a budeme sa vás snažiť zbaviť bolesti. Sme zdravotné sestry a toto je podstata našej práce,“ zhrnula.

 Toto je vojna a my ju pre vás  bojujeme 

„Odchádzala som do práce a lúčila sa s mamkou, vedela som, že ju teraz dlho neuvidím. Ona a jej priateľ spadajú do ohrozenej skupiny. Klamala by som, keby som povedala, že sa o nich nebojím. Keď sme sa lúčili, pripadalo mi, ako by ma vysielala do vojny. A toto vojna je a my ju pre vás bojujeme,“ uviedla sestra.
„Citát: Vo svete, kde môžeš byť kýmkoľvek, buď láskavým, je dnes dôležitejšie než čo iného. Starajte sa jeden o druhého. Vaša zdravotná sestra z jednotky intenzívnej starostlivosti. P.S .: Všetkým, ktorí nám ponúkajú nápoje zadarmo, sme vám neskonale a navždy zaviazaní. Káva je v dobe, akou je táto, naším najlepším priateľom,“ zakončila Britka.