Šesť mŕtvych si vyžiadala streľba na Permskej štátnej univerzite, ako informovali tlačové agentúry s odvolaním sa na ruský vyšetrovací výbor. Útok si vyžiadal aj ďalších zranených. V univerzitnom areáli strieľal útočník, ktorého vyšetrovací výbor neskôr identifikoval ako študenta tejto školy, podľa ruských médií ide o osemnásťročného Timura Bekmansurova. Polícia ho podľa ruských médií zadržala. Tlačová služba univerzity agentúre Reuters skôr povedala, že bol zabitý. Na snímkach zo zásahu sa objavil zranený, strelec ležal v kaluži krvi s obväzmi na končatinách. Líšia sa informácie o jeho stave, niektoré médiá píšu, že zomrel pri prevoze do nemocnice alebo pri operácii, iná, že je na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Strelec pred útokom na svojich sociálnych sieťach zdieľal fotku a svoj manifest. Na zábere bol v čiernom so zbraňou v ruke a nábojmi na veste. Napísal, že sa nehlási k žiadnej teroristickej organizácii. Vo svojom príspevku okrem iného vysvetlil, ako sa mu podarilo získať zbrojný pas, ako úspešne prešiel psychiatrickými testami. Dodal tiež, prečo si vybral práve Permskej štátnu univerzitu.

„Škola urobila pred 4 rokmi závažnú chybu,“ tvrdí útočník vo svojom statuse. „Avšak ako dlho sa poznám, viem, že som vždy premýšľal o smrti. Neviem, koľko ľudí môžem zabiť, ale urobím všetko preto, aby som ich so sebou vzal čo najviac,“ napísal mladík.

Pôvodne si vraj za cieľ útoku vybral svoju bývalú školu, čo si však mal rozmyslieť s ohľadom na to, že „deti tam nemajú moc ciest, ktorými by sa útekom zachránili“. Kampus Permskej štátnej univerzity sa mu páčil svojou rozlohou aj polohou. „Keby som to neurobil teraz, rovnako by som v budúcnosti niekoho zabil,“ dodal.

„To, čo sa stalo, nie je teroristický útok, aspoň nie z právneho hľadiska. Nepatrím k extrémistickému hnutiu, nie som veriaci ani apolitický. Nikto nevedel, čo chystám, všetko som vykonal sám,“ tvrdí vo svojom príspevku.

„Nenávidím sa, ale chcem ublížiť každému, kto mi stojí v ceste. Zvonenie je ešte silnejší, ako by moju hlavu zvieral zverák. Neopúšťa ma pocit, že všetko okolo je len sen. Nevidím dôvod písať niečo ďalšie. Nakoniec môžem povedať, že nie som ani prvý ani posledný. Nezachráni vás ani zákaz zbraní, zabijú vás autá, bomby, nože, všetko, čo príde pod ruku. Vyvrheli ako ja zničia všetko okolo vás,“ napísal strelec.

Strelec z Floridy sa pomiatol po smrti matky, bol adoptovaný pravdepodobne z Ruska

 „Nie je to najhoršie miesto  na smrť“ 

„Už som o tom dlho premýšľal, roky plynuli a ja si uvedomil, že nastal čas vykonať to, o čom som sníval. Základná škola bola dosť nepríjemným miestom na to, aby som v nej strávil posledných 10 minút svojho života, no, detičky tam nemajú veľa ciest k záchrane,“ pokračoval tým, kedy si prvýkrát všimol kampuse Permskej štátnej univerzity, ktorú si nakoniec vybral za cieľ.

„Prvýkrát som si školy všimol, keď som chodil do deviatej triedy, páčilo sa mi veľké množstvo budov a podľa toho vlastne aj študentov. Prostredie vyzerá lepšie ako hnilé chruščovky (poz. Red. Paneláková sídlisko) v okolí. Nie je to najhoršie miesto na smrť,“ dodal útočník.

„Komunikácia s ľuďmi pre mňa bola vždy zložitá, ich emócie nezrozumiteľné. Všetko okolo vyzerá umelo, ako vo sne. Akoby som dianie sledoval pohľadom tretej osoby. Každý deň je len opakovaním toho predošlého, všetko začína zvonením v hlave. Mám tajomstvo, už od základnej školy rád ubližujem ľuďom. Utrpenie a strach, čo sa im zračil v tvári, boli emócie, ktoré som chápal. Boli to úprimné emócie,“ priznal strelec.

Našiel sa najväčší detský masový hrob v histórii

„Musel som potláčať túžbu ničiť všetko okolo seba, ale uvedomil som si, že takto nemôžem žiť. Keby som to neurobil teraz, v budúcnosti určite niekoho zabijem. Nešlo ma zastaviť. Povedal som si, že je jedno koho a akým spôsobom zabijem. Tento deň bude najbohatším v mojom živote, budem ho prežívať tak silno, ako mnohí neprežijú celé životy. Neviem, koľko ľudí môžem zabiť, ale bude ich čo najviac,“ uviedol mladík.

„Len málo z vás si zaslúži existovať. Prešli ste si množstvom ideológii, vytvorili ste rad filozofických teórií, ale nič z toho nezmení vašu ohavnú povahu. Ste chamtiví, sebeckí, zbabelí a zlí, hoci si myslíte, že ste lepší ako všetci ostatní tvorovia,“ zakončil útočník.

Hovorca Národnej gardy tlači potvrdil, že strelec skutočne zbrojný pas získal legálnou cestou. „Strašná tragédia, ku ktorej došlo na univerzite v Perme, vyvoláva otázku o potrebe dodatočných bezpečnostných kontrolných opatrení na vysokých školách v Rusku,“ povedal v rozhovore pre Ura.ru Valerij Falkov, minister vedy a vysokého školstva Ruskej federácie.

Hororový internát so stovkami detských kostier! Hroby kopali malé dievčatká, opísal svedok

 Desivé prípady streľby na ruských  školách 

Streľby v škole v Rusku pribúdajú, a to hoci v krajine platí vcelku prísny zákon o kontrole držania zbraní. V máji zomrelo deväť ľudí, z toho sedem detí, pri streľbe v škole v Kazani v ruskom Tatarstane.

Najviac detí v škole bolo zabitých pri trojdňovom obsadení školy v severoosetskom meste Beslan na začiatku septembra roku 2004, ktoré vykonala skupina asi 30 teroristov. Skončilo smrťou 334 ľudí z radov rukojemníkov, vrátane 186 detí, po útoku ruských jednotiek. Ozbrojenci, ktorí boli až na jedného zabití, vtedy zadržiavali v škole 1200 rukojemníkov.

Najhoršie útok v európskych školách, ktorý vykonal ozbrojený jedinec, si v októbri 2018 vyžiadal na odbornom učilišti v Kerči na anektovanom Kryme 19 obetí. Študent štvrtého ročníka odborného učilišťa v Kerči Vladislav Rosljakov vstúpil do školy s puškou, vystrieľal všetky náboje, odpálil výbušné zariadenie umiestnené v školskej jedálni a sám sa zastrelil.

Po streľbe v Kazani zomrelo sedem detí a učiteľka. V škole útočilo „monštrum“, bývalý žiak

Deväť obetí si vyžiadala streľba v škole v Kazani v ruskom Tatarstane v máji 2021, o život prišlo sedem detí, učiteľka a ďalšie pracovníčky školy. Páchateľom bol bývalý žiak, ktorého polícia po čine zadržala.

Európa za posledných 25 rokov zažila hneď niekoľko masových strelieb, v marci 1996 v škole v škótskom Dunblane zastrelil štyridsaťtriročný Thomas Hamilton 16 detí vo veku od päť do šesť rokov a ich učiteľku. Po čine spáchal samovraždu.

Zvrat vo vyšetrovaní šokujúceho vražedného útoku na základnej škole vo Vrútkach

V apríli 2002 na gymnáziu v Erfurte zabil devätnásťročný bývalý žiak školy Robert Steinhäuser 16 ľudí, z toho 13 dospelých pracovníkov školy, prevažne učiteľov, ďalej dvoch školákov a jedného policajta, následne zabil aj seba.

V marci 2009 si vyčíňanie strelca, ktorý zabíjal pri vyučovaní na strednej škole v západonemeckom Winnendene, vyžiadalo 16 mŕtvych. Sedemnásťročný páchateľ zastrelil 15 osôb, z toho deväť školákov a tri učiteľky. Po prestrelke s políciou sa zastrelil otcovou zbraňou.

Strašná tragédia! Truhličky pre 31 detí s ktorými sa potopila pramica 

Masakru na školách sa nevyhýbajú ani na severe Európy. V novembri 2007 študent Pekka-Eric Auvinen zastrelil osem ľudí a potom seba na strednej škole v juhofínskej Tuusule. Strelec na YouTube na svoj čin vopred upozornil. V septembri 2008 došlo k ďalšiemu útoku vo Fínsku. Matti Juhani Saari zastrelil na strednej škole v Kauhajoki na juhozápade Fínska desať spolužiakov a niekoľko ťažko zranil. Potom obrátil zbraň proti sebe a po prevoze do nemocnice zomrel.