Britský spevák a skladateľ Elton John varoval poslancov, že britský hudobný priemysel by kvôli pobrexitovým obmedzeniam mohol stratiť celú generáciu hudobných talentov. Náklady na víza pre cestovanie z Británie do krajín Európskej únie sú podľa neho tak vysoké, že mnohým mladým hudobníkom znemožnia podniknúť európske turné a získať potrebné skúsenosti pre rozjazd kariéry, napísala stanica BBC.

„Chcel by som jasne povedať, že turné s povoleniami a vízom zadarmo nie sú dôležité kvôli mne a umelcom, ktorí zaplnia haly a štadióny. Najzávažnejší je dopad na budúcu generáciu hudobníkov a začínajúcich umelcov, ktorých kariéry sa kvôli tejto neznesiteľnej hre na zvaľovanie viny zastaví skôr ako vôbec začne,“ uviedol Elton John a situáciu opísal ako „blížiacu sa katastrofu“.

Poslanci si vypočuli odkaz od Eltona Johna na zasadnutí výboru pre digitalizáciu, kultúru, médiá a šport, ktorý sa konal o vízach pre ľudí z kreatívneho priemyslu.

Pred ekonomickými vplyvmi víz varoval poslancov tiež hudobný agent Craig Stanley. Americkí umelci si podľa neho pri cestách do Británie najímajú až v 90 percentách prípadov miestne vybavenia a pomocný personál, ktorý potom poskytuje zázemie pre hudobníkov aj v európskej dvadsaťsedmičke. Ak im budú víza komplikovať vystupovanie, mohli by svoje koncerty presunúť do iných krajín, ktoré majú ústretovejší vízovú politiku, cituje Stanleyho BBC.

,Vráť sa do svojej krajiny.’ Brexit zdvihol vlnu nenávisť voči prisťahovalcom z EÚ.

Potom, čo Británia na konci minulého roka opustila Európsku úniu, boli znovu zavedené kontroly na hraniciach a pohyb ľudí medzi oboma oblasťami sa značne skomplikoval. Nové pravidlá cestovania a vstupu na pracovný trh začali platiť od 1. januára tohto roka po komplikovanom vyjednávaní na usporiadanie vzťahov po brexite.

Anglický herec Colin Firth kvôli brexitu požiadal o taliansky pas