Snažil sa vyliečiť homosexualitu, nakoniec sa priznal, že je sám gay

851

David Matheson bol terapeut a mormón, ktorý sa dlhé roky zaoberal terapiami homosexuálov. Bol totiž presvedčený, že homosexualitu možno liečiť. Nakoniec sa ale priznal, že to všetko bol nezmysel a navyše, že je sám gay.

David Matheson sa začal s liečbou homosexuálov zaoberať už v 90. rokoch. Stal sa duchovným otcom tzv. Ex-gay terapia. Bol pseudovedecký prístup k homosexuálom, ktorý spočíval v dodržiavaniu prísneho celibátu a postupnej snahy pretransformovať sa na heterosexuála. Terapie mali podobu podivných seáns na opustených miestach, ako napríklad v lesoch, odvykacích kempov a táborov. Na niektoré z nich chodili údajne aj deti mladšie ako osemnásť rokov, ktoré tam posielali ich rodičia.

Matheson razil myšlienky o tom, že homosexualita je vývojová porucha, ku ktorej dochádza v detstve, kedy si dieťa jednoducho „popletie pohlavie“. Vytvoril v Utahu spoločenstva na báze svojho učenia nazvaného „Cesta do mužstva“. Sám sa prezentoval ako usporiadaný heterosexuálny otec rodiny, mal manželku a s ňou tri deti. Ale vo svojom nedávnom verejnom vyhlásení oznámil, že sa rozvádza, je gay a bude si hľadať mužského partnera. Tiež sa vraj bude snažiť odstraňovať svoju hlboko zakorenenú homofóbiu a takisto si uvedomuje, akých chýb sa v predchádzajúcej praxi dopustil.

Začal „hon“ na homosexuálov, v Čečensku dvoch z nich utýrali na smrť

Mathesonovo oznámenie bolo šokujúce, ale z jeho strany čiastočne vynútené. Na verejnosť sa totiž dostali úryvky jeho emailovej konverzácie s iným členom komunity, z ktorej bolo úplne jasné, že Mathesona priťahujú muži.

Žena chcela vyliečiť syna z homosexuality incestom, ten ju zabil

K Mathesonovým terapeutickým aktivitám aj teóriám sa opakovane kriticky vyjadrovali americké lekárske organizácie. Snažiť sa homosexualitu liečiť ako chorobu je v niektorých štátoch USA dokonca zakázané, avšak v Utahu, kde sídlil, je to legálne. Matheson dnes ľutuje, že prispieval k šíreniu týchto bludných teórií a tiež toho, že ublížil mnohým ľuďom. Čiastočne za to môže jeho mormónska výchova, ktorú označil za otvorene homofóbnu.

Manžel Eltona Johna kúpil svalnatému homosexuálovi byt za 12 miliónov