Únos lietadla potvrdila letecká spoločnosť.

586

Únosca lietadla tvrdí, že je len cestujúci! Na letisku v cyperskom meste Larnaca pristálo unesené lietadlo egyptských aeroliniek Egyptair. Spoločnosť to oznámila na sociálnej sieti Twitter.

Rukojemnícka dráma!

Podľa CNN išlo o vnútroštátny let z letiska Burj El Arab v Alexandrii. Plánovaný cieľ bola Káhira. Na palube Airbusu 320 bolo 88 ľudí, z toho asi sedem členov posádky. Podľa portálu sa pilotovi vyhrážal jeden z pasažierov, ktorý tvrdil, že má na sebe pás s výbušninou. Prinútil ho tak pristáť na Cypre. Aerolínie zverejnili na twitteri, že únosca žiadnu výbušninu nemal.

Únosca prepustil väčšinu pasažierov.

Britský Telegraph píše, že najskôr pustil ženy a deti, teraz drží na palube ešte štyroch cudzincov a členov posádky. Podľa egyptskej štátnej televízie sa únosca volá Ibrahim Samaha. Na Cypre uzavreli letisko Larnaca airport.

Riaditeľ letiska Burj El Arab v Alexandrii Hossni Hassan povedal, že v lietadle bolo 26 cudzincov a 30 Egypťanov. Osem Američanov, štyria Briti, štyria Holanďania, dvaja Belgičania, Francúz, Talian, dvaja Gréci a Sýrčan.
Prvé informácie boli, že únosca Ibrahim Samaha je študentom lekárskej fakulty v Atlante v USA. Aerolínie píšu, že je to profesor veteriny na univerzite v Alexandrii. Prepustil ďalších päť ľudí, asi členov posádky. Ibrahim tvrdí, že má 20 rokov a „žiadal poslať list“ gréckej Cyperčanke- asi exmanželke. Tá je už na ceste na miesto, aby sa s ním stretla.

Cyperská štátna vysielacia spoločnosť RIK informovala s odvolaním sa na policajné zdroje, že únosca podľa všetkého konal z osobných dôvodov, nie je terorista.

Dr. Abraham Samaha povedal pre telegpraph.co.uk, že nie je únoscom lietadla, ale obyčajný cestujúci. „Nevedeli sme, čo sa deje. Nezvyčajné bolo, že posádka vzala všetky naše pasy a to na vnútroštátnej linke. Nadmorská výška bola stále vyššia. Potom sme zistili, že mierime na Cyprus. Povedali nám, že je problém s lietadlom, neskôr sme sa dozvedeli, že bolo unesené,“ povedal.

Samahova exmanželka je už na mieste. Sedem cestujúcich je podľa egyptského ministra stále na palube, traja z nich by mali byť z posádky. Únosca je identifikovaný ako Seif Eldin Mustafa.