Zábery mŕtveho kolegu, ktorého pri výstupe na Everest horolezci vo fronte jednoducho prekračovali

2565

Kanadský scenárista a kameraman Elia Saikaly s pomocou videí a fotografií zachytil dramatické momenty pri výstupe na najvyššiu horu sveta, bájny Mount Everest. Snímky, ktoré zverejnil na sociálnych sieťach, sú same o sebe veľmi znepokojujúce. Na jednom je dokonca mŕtvola horolezca, ktorý bohužiaľ pri čakaní na výstup zahynul. Kanaďan vraj sám neveril svojim očiam.

Na najvyššej hore sveta prišlo v posledných desiatich dňoch o život už jedenásť horolezcov. Niet preto divu, že sa kanadský kameraman Elia Saikaly pri výstupe veľmi čudoval. Podľa fotografií na jeho instagramovom účte, ale i osobných zážitkov, je zrejmé, že si muž prežil skutočné dráma.

Na jednom zo záberov, ktorý je vytvorený takmer na samotnom vrchole hory, je dokonca viditeľné mŕtve telo jedného z horolezcov. Nie je jasné, komu mŕtvola patrí. Z fotografie ale mrazí. „Tak tu sme. Naháňame sa za snami a pod našimi nohami medzitým leží duše bez života. Je to vážne to, čo sa z Everestu stalo?“ Napísal rodák z Ottawy.

Neuveriteľný príbeh prežitia na Mount Everestu

Jeho tím horolezcov sa nakoniec na vrchol dostal. Iní ale také šťastie nemali. Poslednou obeťou sa stal americký horolezec Christopher Kulish († 62). Pred ním tu za posledných desať dní zahynuli ešte štyri Indovia, jeden Američan, Rakúšan, Nepálec, Brit a dvaja Íri. Dôvodom ich smrti môže byť tohtoročný rekordný počet vydaných emisných kvót pre výstup na Everest. Nepál ich totiž tento rok vydal 381. Takýto lístok stojí 10 tisíc eur a zahŕňa aj jedného človeka, ktorý držiteľa sprevádza až na vrchol.

Devätnásťročný Čech zahynul v Tatrách, v horách sa pohyboval bez výstroja

Vlani sa na najvyššiu horu sveta pozrelo 807 horolezcov. Tento rok by to mohlo byť aj viac a vďaka tomu sa pri výstupe tvoria až nezmyselne dlhé fronty. Situácia na Evereste je tak podobne tragická, ako v roku 1996, kedy tu zahynulo 8 horolezcov. O dramatických momentoch pojednáva film Everest a zachytáva ono skomercializované výstupu Džomolangmu, ako sa kopcu hovorí v Nepálčina. Vtedy tu o život prišiel aj slávny Rob Hall, ktorý svojich klientov vodil do hôr za peniaze. O výstup sa vtedy pokúšali hneď tri komerčné skupiny a ich členovia vtedy často nemali ani základné znalosti o lezení.