Ďalší gang Rómov zo Slovenska nútil v Škótsku ženy k prostitúcii. Predávali ich aj do nútených manželstiev

1319

Traja Rómovia z východu Slovenska boli na súde v škótskom Glasgowe uznaní vinnými z vykorisťovania mladých žien, ktoré boli nútené k prostitúcii či predávané do manželstva, uviedol spravodajský web BBC. Spolu s dvoma mužmi vo veku 31 a 61 rokov a 28-ročnou ženou bol odsúdený ešte štvrtý člen gangu, pôvodom z Nepálu. Výšku trestu sa štvorica dozvie budúci mesiac.

Odsúdená trojica slovenských občanov, ktorá vinu odmieta, pochádza rovnako ako väčšina jej obetí z mesta Trebišov ležiaceho v blízkosti hranice s Ukrajinou. V Glasgowe skupina moderných otrokárov operovala medzi rokmi 2011 až 2017.

Svojim obetiam sľubovala lepší život a zamestnanie, ženy ale po prevoze do Škótska predávala do podvodných sobášov za 3000 až 10.000 eur. Niektoré z nich nútila k prostitúcii. Klientami zločineckej organizácie boli hlavne muži z Pakistanu, ktorí sa chceli stať občanmi Európskej únie.

Česko-Slovenský gang v Anglicku znásilňoval a nútil neplnoleté dievčatá k prostitúcii

Počínanie štvorice páchateľov polícia označila za odporné. O jej aktivitách sa prvýkrát dozvedela už v roku 2014, zatknutie podozrivých ale bolo možné až po zložitom trojročnom vyšetrovaní, na ktorom sa podieľali aj medzinárodné agentúry Europol a Eurojust. Policajti podľa BBC počas vyšetrovania pomohli viac ako desiatke obetí vo veku 18 až 25 rokov.

Trojica Slovákov sa prezentovala brutálnym činom v Anglicku: Poliali trojročného chlapčeka kyselinou! Zúfalý plač dieťaťa si nahrávali

„Je to ohavný zločin,“ povedal detektív Steven McMillan, ktorý policajnú operáciu viedol. „Je hrozivé pomyslieť, že ľudia považujú za prijateľné kupovať a predávať iné ľudské bytosti ako tovar a vôbec sa neobzerá na dopady, na traumu, ktoré im to spôsobí,“ dodal.

Slovenskí falošní montéri skončili v českej base.

Ide už o niekoľký podobných prípad z posledných rokov. Na začiatku septembra slovenská polícia ohlásila zatknutie členov gangu, ktorí deväť rokov zotročovali obete v Anglicku. Vlani britské súdy poslali do väzenia za obchodovanie s ľuďmi aspoň dve skupiny zo Slovenska. V jednom z týchto prípadov pochádzali obete aj z Českej republiky.