Slovenskí falošní montéri skončili v českej base.

Tieto šikulky v prestrojení za montérov zabavili obsluhu a potom kradli, škoda je cez milión.

1352
Falošní montéri pri jednej z mnohých krádeží v obchode. | foto: Polícia ČR

Slováci za hranicami

Dva roky unikali policajtom dvaja muži zo Slovenska, ktorí kradli v prestrojení za montérov na rôznych miestach republiky. Z obchodov mizli peniaze v hotovosti aj príručné trezory.
Chrudimsko, Brnensko, Plzeňsko, Karlovarsko, Kolínsko či Uherské Hradiště. Tam všade navštívili muži vo veku 29 a 30 rokov obchody, do ktorých vstúpili v modrých montérkach a šiltovkou na hlave. Práve kvôli nej bola identifikácia páchateľov zložitá.
Kriminalisti pritom mali k dispozícii zábery z bezpečnostných kamier, ktoré zlodejov zachytili pri „výlete“ do Slatiňan na Chrudimsku, kam sa falošní montéri vypravili s ročným odstupom hneď dvakrát.
„Oba prípady viazal podobný scenár. Vstup mužov v montérkach do predajne počas otváracej doby, zabavenie obsluhujúceho personálu a následné odcudzili  príručný trezor s finančnou hotovosťou či samotnú finančnú hotovosť, stravné lístky a podobne. Pri prvej návšteve Slatiňan odcudzili viac ako osem tisíc korún, pri druhej takmer päťdesiat tisíc korún,“ uviedol policajný hovorca Jiří Tesař.
Hoci mali zábery z kamier dobrú kvalitu, nerozpoznali v nich kriminalisti žiadne „známe firmy“. Lenže to sa čoskoro zmenilo, keď Slováci zamierili bližšie k svojim hraniciam.
„Len o mesiac neskôr, po prvom prípadu v Slatiňanoch, sa rovnaké tváre objavili v policajnej databáze. Tentoraz išlo o predajňu potravín v okrese Uherské Hradiště. Rovnaký scenár a škoda za takmer 53 tisíc korún. O pár týždňov potom sa rovnaká skupina zlodejov vyskytla v prípade z Brna, kde došlo k odcudzeniu príručného trezoru s finančnou hotovosťou 401 tisíc korún,“ popisoval Tesař ďalšie prípady.
Dvojicu ich nezákonné počínanie dlho prechádzalo. Ukázalo sa totiž, že sa vypravila aj na ďalšie svetové strany. „K prípadom došlo napríklad na Plzeňsku, Karlovarsku aj Kolínsku. Škoda sa vyšplhala na takmer 1,2 milióna korún, (50 000 Eur)“ dodal Tesař.
To už česká strana požiadala o pomoc pri pátraní aj slovenských kolegov. Oboch mužov sa nakoniec podarilo chytiť na Brnensku. Chrudimský súd ich poslal do väzby. Za krádeže im v prípade dokázania viny hrozí až osemročný pobyt vo väzení.