45-metrový tunel si vykopali bankoví lupiči

631

Vlamači boli pritom ešte rozvážnejší a dôkladnejší, než sa zo začiatku predpokladalo. 
Vyplynulo to z prvých zistení nemeckej kriminálnej polície, ktorá deň po záhadnom vniknutí do banky na juhozápade Berlína vytvorila osobitnú komisiu s názvom „Tunel“.
Už vo februári 2012 si páchatelia prenajali miesto v podzemnej garáži, pod lekárskymi ambulanciami. Jednoduchá garáž bez kamier sa nachádza v blízkosti budovy Volksbank v ulici Wrangelstrasse v dobre situovanej berlínskej štvrti Steglitz.
Garážové miesto sa dalo zavrieť posuvnou garážovou bránou. Lupiči tam takmer rok nerušene pracovali. V trojmetrovej hĺbke sa banda začala prekopávať smerom k banke, trasa mala 45 metrov, čo sa podarilo zistiť pomocou kamier na malých robotoch na kolesách.
Podľa Neuendorfa sa dá hneď na začiatku tunela vidieť, že je vybudovaný veľmi profesionálne.
„Neboli to žiadni začiatočníci, ktorí si stavali hrad z piesku,“ dodal hovorca. Povala a steny tunela boli zabezpečené a podoprené. Tunelom mohol prejsť zohnutý človek.
„To určite trvalo niekoľko mesiacov,“ skonštatoval Neuendorf. Páchatelia zrejme používali na hĺbenie stroje.
Výhodou pre nich bolo, že budova banky stojí osamotene, preto hluk alebo vibrácie v zemi zostali nepovšimnuté v noci či počas víkendov.
Vykopanú zem lupiči odvážali autami. Svedkovia, ktorí sa začali hlásiť, hovorili o stavebných robotníkoch, ktorí stále prichádzali do garáže. Až teraz si to však ľudia v susedstve dali do súvisu s vlámaním.

Koľko ukradli, zatiaľ nevedia
Po práci, trvajúcej celé mesiace, sa lupiči cez víkend dostali do podzemných priestorov banky s bezpečnostnými schránkami, ktoré postupne páčili. To však očividne neprebiehalo podľa plánu.
Podľa polície sa aktivovalo jedno poplašné zariadenie, avšak príslušníci ochrany nemohli nič nájsť.
Polícia si teraz kladie otázku, či lupičov niečo nevyrušilo. Z 1 600 bezpečnostných schránok vypáčili len zhruba 200.
Koľko peňazí, zlata alebo šperkov si páchatelia odniesli, polícia zatiaľ nevie. Banka doteraz mohla vlastné priestory skontrolovať len letmo.
Ťažko sa preto dá odhadnúť, koľko schránok zostalo neporušených, vysvetlila hovorkyňa banky.
Až po skončení zabezpečovania stôp môže banka zistiť presný počet vylomených schránok.