Kúpať, alebo nekúpať psa? Názory na problematiku umývanie sa rôznia. Výrobcovia špeciálnych psích šampónov budú určite tvrdiť, že svojho štvornohého kamaráta by ste mali kúpať najmenej raz za mesiac, veterinári majú ale názor iný.
Psia srsť – predovšetkým rovná a hladká – prílišné odmasťovanie neznáša najlepšie. Ak budete psa s takou srsťou kúpať často, koža stratí prirodzenú schopnosť sa sama odmasťovať. Navyše môžete porušiť mikroflóru kože, ktorá sa v podstate chová ako samostatný ekosystém s vlastnou rovnováhou. Psia srsť obsahuje neškodné baktérie, niektoré sú dokonca prospešné.
„V zásade platí čím menej, tým lepšie. Koža psa má tenšiu vrstvu ochranného mazu a vyššie pH, preto časté kúpanie šampónom môže narušiť prirodzenú kožnú bariéru. Šteňatá kúpeme len v prípade nutnosti, dôležité je zabrániť prechladnutiu po kúpeli. Pri kúpaní je dobré vložiť do uší väčšie kúsky vaty ako ochranu pred vniknutím vody a to aj pokiaľ psovi hlavu priamo nenamočíme. Taktiež príliš horúca voda alebo fénovaní kožu vysušuje,“ vysvetľuje veterinárka Erika Košíková.
pix-pes-1A dopĺňa: „Šampóny pre ľudí určite nie sú ideálnou voľbou, svojím zložením môžu citlivú kožu psa dráždiť. V núdzi je možné použiť jemný detský šampón, ale vždy je vhodnejšie zvoliť šampón určený pre psa, vybrať vhodnú vekovú kategóriu a typ srsti. Špeciálnu kategóriu sú šampóny medicinálne, určené pre liečbu kožných problémov, tu vám konkrétny šampón a frekvenciu jeho používania odporučí veterinár, samoliečba môže napáchať viac škody ako úžitku.“
Príliš časté kúpanie alebo nevhodný šampón môžu výrazne oslabiť obranyschopnosť kože, čo môže viesť k podráždeniu a začervenanie kože, k nadmernej tvorbe kožného mazu slúžiaceho ako ochrana pred nešetrným vysušovaním, svrbenie, lupinatosti a niekedy aj vyrážkam. „Objaviť sa môžu aj alergické reakcie, ak je pes citlivý na niektorú zložku prípravku. Liečba už ale patrí do rúk odborníka,“ hovorí veterinárka.

Ako udržať psa čistú srsť?

Najlepším spôsobom ako očistiť srsť vášho miláčika je otieranie vlhkou handričkou. ten samozrejme môžete prať ako často uznáte za vhodné. Ak sa vám zdá, že pes trochu zapácha, je dobré použiť na jeho „umytie“ octovú vodu. V octovej vode ho však nekúpte a postupujte rovnako ako pri každodennom čistení psej srsti po návrate z prechádzky.
Veľmi jemne srsť očistite handričkou namočenou v octovej vode. V zime vám prácu ušetrí sneh, ktorým psovi srsť vytierajte. Najlepším spôsobom je vytrieť prašanom srsť do hĺbky a doma potom do sucha uterákom. Pri príchode domov z prechádzky v čase blata a brečky majte doma pripravené umývadlo s chladnou vodou. Uchopte každú packu a postupne ich do lavóra ponorte. Potom dôkladne vysušte uterákom.