Veľkou Britániou hýbe nechutný škandál. Krásna a mladá Dagmar Przybysz spáchala minulý rok samovraždu, dosť možno za to mohla nenávisť a rasistické urážky z úst spolužiakov. Naozaj za to všetko mohol dievčaťa poľský pôvod?
Krása mnohokrát nezaručuje úspech. Tak to bolo aj u Dagmar Przybysz, šestnásťročnej poľskej študentky, žijúcej v anglickom Cornwalle.

Polícia sa už takmer rok snaží zistiť, prečo mohla mladá a krásna dievčina spáchať samovraždu. Teraz sa zdá, že kriminalisti majú konečne stopu. Obesilo sa mladé dievča kvôli rasistickému správaniu svojich spolužiakov?

Podľa miestnej polície školáčku spolužiaci šikanovali, ale nie je isté, či sa Dagmar obesila práve kvôli posmeškom.

Na sociálnej sieti ask.fm sa mladá slečna zverila, že v škole trpí. Sťažovala si konkrétne na rasizmus. O tom, že bolo dievča neobľúbené vedela jej matka i babička. „Keď mala šestnáste narodeniny, nikto jej ani nezagratuloval. Teraz, keď zomrela, tak je v škole veľa kvetín.“ Povedala pre Daily Mail babička Zofia Dobek.

Policajti majú v úmysle začať vyšetrovanie so spolužiakmi. „Zatiaľ sme s nikým nehovorili, nechceme ich totiž vystrašiť,“ povedal tunajší detektív Craig Daddow.

Dagmaru Przybyszovú našli obesenú na záchodoch v škole v Cornwalle vlani v máji. Prečo sa dievča obesilo nechápu ani jej rodičia ani jej babička. Všetci ju vždy videli ako usmievavé a milé dievča.

Dagmara bola krásna mladá slečna, ktorá mala budúcnosť pred sebou. Po dokončení strednej chcela študovať fotografiu, mala milujúcu rodinu a priateľa. Ani to ju však nezastavilo a 17. mája minulého roka sa na záchodoch svojej strednej školy v Cornwalle obesila.

Prípad teraz prejednáva súd. U neho zaznelo, že sa Dáša svojej matke často zverovala s problémami, ktoré v škole mala. Dievčatá sa jej vraj vysmievali, mali ju nazývať „hlúpou Poľkou“ a pokrikovať po nej, aby sa „vrátila do svojej krajiny“.

Dáša šikanovanie a rasizmus,

ktoré jej rovesníci namierili proti nej, ťažko niesla. Jej samovražde predchádzal deň pred tým jeden incident, ktorý sa odohral po hodine telocviku. Kamarátka Dáši vypovedala, že v šatniach dievča počula, ako sa jej ostatné dievčatá smejú kvôli hre, ktorú na predchádzajúcej hodine hrali. Dagmara zo zúfalstva udrela päsťou do steny a musela byť ošetrená v nemocnici.

Druhý deň ráno volala s plačom svojmu otcovi. Zverila sa mu, že má problém, ale že by mu pravdepodobne nerozumel. Ten ju poslal do školy s tým, že si o všetkom popoludní prehovoria. Lenže k tomu už nedošlo. Dagmara sa ospravedlnila z hodiny matematiky a odišla na dievčenské záchody, kde sa obesila. Jej telo našli až po hodine a pol, hoci nasledovala poludňajšie pauza a na záchody chodila veľa dievčat. Privolaná záchranná služba už jej nemohla nijako pomôcť. Jej otec na ňu čakal ten deň pred školou, keď mu zavolala jeho žena, že Dáša už nikdy nepríde.

Pitva preukázala, že sa v jej tele nenachádzali ani drogy, ani alkohol. Podľa jej rodičov všetky problémy začali po nástupe dievčatá na strednú školu, kedy prišla o svojich kamarátov z tej predchádzajúcej. Doma vraj prosila o preradenie na inú školu, táto ale bola podľa rodiny najlepšie v meste, a tak prestup odmietli. Súd teraz bude naďalej prešetrovať okolnosti jej smrti.