Antikoncepcia pre mladých je zverstvo

1906

Táto doktorka sa v Česku stala priekopníčkou psychogynekológie. Jej názory sa stretávajú s mnohými nesúhlasnými reakciami, no mladá doktorka si stojí za svojím a pre niektorých kontroverzné vyjadrenia podkladá argumentami. Sama je matkou troch detí.

Ako uviedla pre magazín OnaDnes.cz, všetko začalo, keď hľadala pre seba vhodnú anikoncepciu. „Zistila som, že webová stránka antikoncepce.cz je vlastne reklamná plocha výrobcu, že piliérom farmaceutického priemyslu sú antidepresíva a tiež hormonálna antikoncepcia. O HAK sa hovorilo len v superlatívoch, no jej negatíva sa ignorovali. Odborníci však o tom vedeli svoje. Napríklad mi jeden skúsený chirurg, ktorému som asistovala pri operácii čriev, povedal: ´Dobre sa pozrite, kolegyňa, aká je táto maternica presiaknutá. Presne tak vyzerajú maternice žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu´.“

Doktorka Máslová však problematiku nevidí čierno-bielo. Sama priznáva, že v ojedinelých prípadoch môže byť hormonálna antikoncepcia jediným riešením zdravotného problému. Ako protiklad však uvádza aj to, že HAK sa dnes masovo predáva komukoľvek, bez brania na zreteľ zvyšujúci sa počet nádorových ochorení prsníkov, ktoré spôsobujú práve hormóny, a tiež zvýšený počet nekojacich matiek.

Posledným zásadným ukazovateľom je fakt, že ženy hormonálnou antikoncepciou oslabujú svoju prirodzenú schopnosť otehotnieť. A tak sa neraz stáva, že vo veku okolo tridsiatky, keď chcú počať, musia svoje telo zaťažovať ďalšou dávkou hormónov, aby sa im to vôbec podarilo.

Za najväčšie zverstvo považuje práve podávanie hormónov mladým dievčatám, bez akejkoľvek diskusie o možných rizikách: „Najväčším zločinom je podávanie HAK mladistvým. Slečna mala niekoľkokrát nepravidelnú menštruáciu, má akné, tak jej predpíšeme pilulky. Podávané hormóny vyradia z činnosti jej vlastný systém a nahradia ho cyklom s pseudokrvácaním. Presne tieto dievčatá sú typickými kandidátkami na neplodnosť a stretávam sa s nimi vo svojej ordinácii. V pätnástke začne s antikoncepciou, v dvadsaťosmičke ju vysadí, v tridsiatke sa lieči na neplodnosť a o ďalšie dva roky ide na umelé oplodnenie,“ opisuje skutočnosti z praxe lekárka.

Riziká, ktoré sú s užívaním antikoncepcie spojené a práve kvôli veľkej lobby a objemu peňazí, ktorý sa v tomto odvetví farmaceutického priemyslu točí, sa o nich veľmi často nehovorí.

Gynekologička Máslová vidí riešenie v neskoršom začiatku sexuálneho života. „Prednášam sexualitu na gymnáziu a snažím sa tým sedemnásťročným slečnám vysvetliť, že nie je sa kam náhliť, že ta panenská fáza má niečo do seba a že nie je sa za čo hanbiť – skôr naopak. Ideálne by bolo, keby sa obnovila prestíž tej latentnej fázy sexuality, kedy si môžu užívať jeden druhého bez toho, aby niesli zodpovednosť za pohlavný život,“ dodáva Máslová.