Dve nepochopiteľné vraždy mladých ľudí otriasli Londýnom. Krátko po sebe boli chladnokrvne zastrelení chlapec († 16) a dievča Tanesha († 17). Motív oboch činov zatiaľ zostáva neznámy. Vrahovia v Londýne majú od nového roka na konte už takmer 50 obetí a hrozí, že mesto prekoná smutný rekort z roku 2005. Ten rok bolo v Londýne 180 vrážd.

Chlapec zomrel v nemocnici v utorok večer. Postrelený bol v pondelok okolo 22. hodiny miestneho času vo Walthamstow na východe Londýna. Pri incidente bol šestnásťročný chlapec zasiahnutý do tváre a ďalšie chlapec (15) bol dobodaných. Ten však útok prežil a z nemocnice bol už prepustený.

V pondelok v noci bola v severolondýnskej štvrti Tottenham zastrelená Tanesha Melbourneová († 17). Mladá žena, ktorá Melbourneovu poznala, uviedla, že obeť bola pred smrťou vonku s priateľmi. A niekto po nej „úplne bezdôvodne“ vystrelil z auta. „Auto tam jednoducho zastavilo a niekto z neho začal strieľať,“ povedala svedkyňa. Obeť bola vyhlásená za mŕtvu v pondelok o 22:43 miestneho času.

 Polícia:  Prípady nemajú žiadnu súvislosť 

Medzi dvoma pondelkovými incidentami podľa polície nie je žiadna súvislosť. Oba prípady sa stále vyšetrujú a polícia zatiaľ nikoho nezatkla. V okolí miesta činu strážnici uplatňujú zákon, ktorý im umožňuje podozrivé osoby zastaviť a prehľadať ich tašky, vrecká či autá. Zatiaľ sa takto podarilo polícii zabaviť niekoľko vreckových nožov a ďalšie zbrane. Opatrenie bude platiť do odvolania, uviedla polícia.

Vyšetrovanie násilnej smrti šestnásťročného chlapca je pre londýnsku políciu už 48. v tomto roku. Denník The Guardian napísal, že pri nastolenom trende presiahne tento rok počet vrážd v metropole 180, čo sa naposledy stalo v roku 2005. Vlani zaznamenalo hlavné mesto Británie 116 vrážd.

„Nepredstierame, že v Londýne nie je problém, hodláme ho však vyriešiť,“ uviedla Sophie LINDÉN z mestského úradu na boj s kriminalitou. Násilnú smrť oboch mladých ľudí pritom označila za „šokujúce“