Za 25 rokov však odborníci očakávajú výraznú zmenu v rebríčku najľudnatejších štátov. Doteraz vedúca Čína na prvom mieste vystrieda India.
V súčasnosti žije na planéte zhruba 7,2 miliardy ľudí. Počas nasledujúcich dvadsiatich rokov má však tento počet vzrásť skoro o miliardu a v roku 2050 už bude mať krajina asi 9,6 miliardy obyvateľov. Populačný rast sa podľa odhadu OSN takmer nedotkne rozvinutých krajín. Tie by mali v súhrne zostať na svojich dnešných číslach, teda asi u 1,3 miliardy obyvateľov.
Naopak päťdesiatka najmenej rozvinutých krajín sveta by si mala v štatistikách výrazne „polepšiť“. A to takmer o miliardu. Namiesto dnešných 900 miliónov budú mať tieto najzaostalejšie štáty približne 1,8 miliardy obyvateľov. Najväčšie zásluhy na tom budú mať africké štáty, ktoré sú v pôrodnosti dlhodobo na špici. Treba západoafrická Nigéria, ktorá sa v dnešnom rebríčku drží na siedmom mieste, by sa do roku 2050 mohla dostať pred Spojené štáty americké. Tým patrí doteraz v ľudnatosti bronzová medaila.
„Hoci celkovo populačný rast vo svete spomalil, táto správa nám pripomína, že niektoré rozvojové krajiny stále rýchlo rastú. Najmä tie Africké,“ uviedol Wu Hongbo z Odboru pre ekonomické a sociálne otázky OSN. Vedľa afrických krajín môžu nárast počtu obyvateľov očakávať ešte Indonézia, Pakistan, Filipíny, USA alebo Indie.
Práve posledná menovaná krajina by sa okolo roku 2028 mala stať najľudnatejším štátom sveta. Práve touto dobou by sa mala jej populácia vyrovnať s čínskou, a to zhruba na úrovni pol druhej miliardy. Kým India bude pokračovať v raste až k hranici 1,6 miliardy obyvateľov, čínska populácia bude stagnovať.