Ten sa pritom preslávil nielen ako hrdina na plátne, ale aj v skutočnom živote.
Jeho skutočné meno bolo Boris Milanovič. Narodil sa 9. apríla 1917 srbským prisťahovalcom v nevadskom meste Goldfield. Doma sa hovorilo len po srbsky, takže v škole mal s angličtinou sprvu problémami. Pre ranu ale nešiel nikdy ďaleko a čoskoro si zjednal rešpekt. Neskôr to skúšal ako boxer a neviedol si vôbec zle. Zlom nastal vo chvíli, keď dostal povolávací rozkaz a skončil v armádnom umeleckom súbore. Vďaka tomu sa rozhodol ring natrvalo vymeniť za javisko.

Bleskový rozvod
V armáde začal používať pseudonym Barry Mitchell a pod rovnakým menom sa po skončení druhej svetovej vojny vydal do Hollywoodu. Rozložitý muž s ostro rezanými rysmi a havraními vlasmi hral najmä zločinca, bitkára a násilníkov. Nepríjemného chlapíka stvárnil tiež v krimifilme Asfaltová džungľa. Na radu režiséra Johna Hustona tam prvýkrát použil pseudonym Brad Dexter. V Hollywoode vtedy nepatril medzi neznáme tváre, napriek tomu jeho obsadenie medzi hereckú smotánku v Siedmich statočných vyvolalo značný údiv.
Prvýkrát sa oženil v roku 1953 s Peggy Leeová, speváčkou a bohatou dedičkou firmy na spracovanie tuniakov. Spolužitie ale skončilo po niekoľkých mesiacoch. Po bleskovom rozvode si Brad dal s ďalšou svadbou načas a dobre urobil. Oženil sa až v roku 1971 s Mary Bogdanovičovou a ich zväzok vydržal 23 rokov. Ukončilo ho až Maryina úmrtí. Tretíkrát sa Brad oženil v roku 1994 s June Dyerovou.

7 statocných 2

Vďaky sa nedočkal
Jeho herecká kariéra zostala aj po Siedmich statočných v tieni tých úspešnejších. Pred kamerou sa objavoval do konca 70. rokov, potom sa stiahol do ústrania a pracoval prevažne ako producent. Do povedomia verejnosti sa skôr zapísal hrdinským činom, ktorý vykonal v roku 1964 na Havaji pri natáčaní vojnového filmu Iba statoční. Herecký kolega Frank Sinatra šiel vo voľnej chvíli plávať do mora spolu s manželkou hlavného producenta Ruth Kochová. Prekvapila ich ale veľká vlna a začali sa topiť.
Všetko z brehu videl Brad a okamžite sa vydal na pomoc. Svojimi silnými pažami ich držal nad vodou, ale cez vlnobitie ich už nedokázal dostať na breh. Sinatra bol presvedčený, že zomrie. „Je koniec, prosím, postarajte sa o moje deti, umieram,“ stonal, keď prehĺtal ďalších anjelikov.
Trvalo tri štvrte hodiny, než stroskotancom pribehli na pomoc dvaja surferi. Brad dostal medailu od Červeného kríža a so Sinatrom ho spojilo pevné priateľstvo. To však dlho netrvalo. Brad mu začal rozhovárať svadbu s o 30 rokov mladší Miou Farrowovou. Bol presvedčený, že manželstvo nebude robiť dobrotu. Sinatra si však viedol svoju a nakoniec sa s Bradom rozkmotrila. Miu si v roku 1966 vzal, ale dva roky potom sa s ňou rozviedol. Ich spolužitie vraj nerobilo dobrotu …