Desaťtisíce včiel napadli americký pár, smrtiacim žihadlam čelili vo vode

745

Muž aj žena vyviazli vďaka svojmu úniku do vody s niekoľkými stovkami žihadiel, zvieratá však útok neprežila.

Štyridsaťštyriročná Kristen Beauregardová so svojím priateľom práve v severotexaském Pantego trénovala svoje kone, keď ích napadol roj divých včiel. Bodavý hmyz podľa jej slov obalil obe zvieratá tak husto, že sa vďaka odrazu slnečných lúčov od krídel doslova trblietali.

„Bolo to ako v zlom filme,“ uviedla podľa serveru The Independent napadnutá žena pre miestne noviny. „Bolo tam toľko včiel, že sa všade úplne zotmelo,“ opísala. Veľkosť roja sa odhaduje zhruba na tridsať tisíc jedincov.

Beauregardová sa so svojím priateľom pokúsila pred včelami schovať vo vode. Kedykoľvek však nad hladinu vynorili hlavu, zasiahli ích desiatky žihadiel. „Skúšali sme sa nadýchnuť, ale hneď nás začali bodať do tváre a do nosa,“ opísala hrozné okamihy útoku. Zúriaci včely zneškodnili až hasiči, ktorí na ne nastriekali penu.

 

Za útokom možno stáli „zabijácke“ včely z Afriky

Celkový počet žihadiel, ktoré milenci utŕžili, bol nakoniec pomerne nízky. Kristen Beauregardová si ich odniesla dve stovky, jej priateľ asi päťdesiat.

Šesťročný kôň Chip však také šťastie nemal a svojim zraneniam podľahol ešte pred príchodom veterinára. Shetlandský poník menom Trump strávil noc na sedatívach v miestnej veterinárnej ordinácii, nakoniec však uhynul tiež.

„Včelích bodnutí bolo bohužiaľ toľko, že sa s nimi jeho organizmus nedokázal vyrovnať,“ vysvetlila podľa servera The Independent veterinárka Patricia Tersteegová s tým, že stokilový cicavec tak veľký počet žihadiel nemôže prežiť.

Ďalšími obeťami útoku rozzúreného roja v Pantego sa stalo päť sliepok, bez žihadlá neostal ani pes, ktorého Beauregardová a jej priateľ majú.

Texaské úrady teraz vyšetrujú, či za útokom nestáli takzvané „zabijácke včely“. Tie vznikli skrížením bežných európskych včiel s africkými druhmi, ktoré sú oveľa agresívnejšie. Malá skupina týchto krížencov je schopná obsadiť úľ medonosných včiel, zabiť ich kráľovnú a dosadiť do vedenia kolónie kráľovnú vlastnú.

Zabijácke včely, odborne nazývané „afrikanizované“, stále rozširujú svoje teritórium v južných oblastiach USA, teda vrátane Texasu.