Krviprelievanie v americkom Indianapolise, pri ktorom vo štvrtok zahynulo osem ľudí, má na svedomí Brandon Scott Hole (†19), ktorý podľa amerických médií zbožňoval kreslené postavičky jednorožcov z detského animovaného seriálu! Ich fotografiami si zaplnil svoje dva profily na facebooku. Po presnej motivácii strelca polícia stále pátra.

Podivíni mladík žil obklopený malými kreslenými poníkmi, ktorými zaplnil dva zo svojich facebookových profilov.

Bývalý zamestnanec špedičnej spoločnosti FedEx Brandon Hole vo štvrtok v americkom Indianapolise zastrelil osem ľudí a päť ich zranil. Došlo k tomu priamo v areáli skladov jeho bývalého zamestnávateľa. Hole potom na mieste spáchal samovraždu.

Americká médiá informovali, že podivíni mladík žil obklopený malými kreslenými poníkmi, ktorými zaplnil dva zo svojich facebookových profilov. Zarážajúce je aj ďalšia vec. Vôbec totiž nie je jasné, prečo si mladík pred zločinom smel legálne zaobstarať strelnú zbraň, keď mu úrady nedávno odobrali brokovnicu z obavy o bezpečnosť jeho i ostatných.

Postarala sa o to vtedy Holeova matka. Tá zalarmovala políciu s tým, že sa syn chce „nechať zastreliť na ulici policajtom“. Úrady mu potom zbraň odobrali.

Napriek tomu si následne mladík legálne zohnal dve nové pušky! V USA sa totiž každé odobratie zbrane musí riešiť na súde, ako však uviedol web denníka Daily Mail, k tomu v Holeovom prípade zrejme kvôli Lockdownu nedošlo.

 Miloval detské dúhové  poníkmi 

Hole bol podľa webu priamo posadnutý detským animovaným seriálom Môj malý Pony (My little Pony) o príhodách malých farebných jednorožcov. Bol členom takzvanej komunity „bronies“, teda dospelých fanúšikov týchto detských postavičiek.

Necelú hodinu pred tým, než začal strieľať do ľudí, Hole na sociálnu sieť napísal: „Dúfam, že sa v nebi stretnem s Applejacka, život mi bez neho nedáva zmysel“ (Applejack je v danom seriáli jeden z hlavných hrdinov jednorožcov). Napísal to denník The Wall Street Journal.

Označenie „Bronte“ pre dospelého fanúšika kresleného seriálu vzniklo ako zloženina zo slov brother (brat) a pony (poník). V Spojených štátoch je komunita týchto „bronies“ niekedy spájaná s pravicovým extrémizmom a pedofíliou.

Fanúšikovia svoju vášeň zdieľajú online, ale organizujú si pre seba i zrazy. Komunita začínala skromne, v roku 2011 mala len pár priaznivcov. O pár rokov neskôr, v roku 2019, sa amerického zraze zúčastnilo už desať tisíc fanúšikov detského seriálu!

 Ponyové, alebo  sikhovia? 

Motiváciu strelca šetrí polícia, žiadnu priamu spojitosť s „bronies“ a dúhovými poníkmi zatiaľ ale nenašla. Holeové obete boli vo veku od 19 do 68 rokov, štyri z nich pochádzali z indickej náboženskej komunity sikhov. Predstavitelia amerických sikhov preto v krviprelievania vidí jasnú xenofóbnu motiváciu.