Vito Genovese – „Don Vito“ bol jeden z najmocnejších šéfov talianskej mafie v Amerike. Narodil sa 27. novembra, 1897 v Rosiglino, v Taliansku. V roku 1913 emigrovala jeho rodina do USA a usadila sa v New Yorku. Tu mladý Genovese dobre zapadol medzi Taliansku mafiu.

Pracoval pre najsilnejších bossov ako Giuseppe „Joe the Boss“ Masseria, Lucky Luciana a Franka Costella. Orientoval sa hlavne na lúpežné prepadnutia, kupliarstvo a šmelinu s alkoholom a obchodu s drogami. V roku 1931 pomohol Lucky Lucianovi zavraždiť Joe Masseriu, neskôr Salvatore Maranzana. Bol to krutý a nevypočítateľný človek. Kvôli získania moci neváhal zabiť aj svojich spolupracovníkov. Keď mu zomrela manželka v roku 1929, a on sa zamiloval do vydatej Anny Petillo, neváhal zabiť jej manžela, aby sa s ňou mohol o dva týždne oženiť. Neskôr s ňou mal 2 deti.
Vito Genovese sa chcel za každú cenu stať nielen hlavou mafiánskej rodiny, ale aj Capom di tutti capi, šéfom všetkých šéfov. V roku 1936 keď bol Luciano vyhostený do Talianska, chcel využiť k tomu šancu, ktorá sa naskytla, ale Luciano poveril funkciou Franka Costella. V tom čase ale musel Genovese ujsť na Sicíliu, pretože ho stíhali za vraždu Ferdinanda „Shadow“ Boccia. V Taliansku sa začal venovať obchodu s drogami a aktívne podporoval politiku Mussoliniho, napriek tomu, že ten tvrdo prenasledoval sicílsku mafiu. Na znak priateľstva dal zavraždiť pokrokového antifašistického novinára v USA Carlo Teresca.
Keď v roku 1943 podnikli Američania vylodenie na Sicílii, Genovese im ponúkol svoje služby a pracoval pre nich ako tlmočník. Bol dokonca povýšený do hodnosti plukovníka. Pritom ale mal pod kontrolou čierny trh a dosadzoval do funkcií starostov svojich ľudí a spolupracoval so šéfom sicílskej mafie donom Calogerom Vizzinim.

V roku 1945 sa Genovese vrátil do USA

V tej dobe už boli všetci svedkovia vraždy Ferdinanda „Shadow“ Boccia zavraždený. Hlavný svedok, Peter La Tempa, ktorý bol pod policajnou ochranou, bol otrávený. V roku 1957 dal Genovese zabiť Franka Costella, ale vrah Vincent „The Chin“ Gigante minul cieľ a Costello vyviazol s ľahkým zranením.

Pasca

25. 10. 1957 dal zavraždiť všemocného šéfa Murder Incorporated Alberta Anastasiu bez povolenia tzv. „Komisie“. Argumentoval to tým, že vraj Anastasia prijímal do Cosa Nostra ľudí za úplatok. Po tomto akte sa Costello rozhodol odísť do ústrania a prenechal vedenie Genovesemu. Frank Costello zostal naďalej dôležitým členom mafie, aj keď nemal riadiace funkcie. 14. novembra 1957 z iniciatívy Vita Genovese sa konala v Apalacchine v štáte New York v dome Josepha Barbaru (Joseph „Joe the Barber“ Barbara) konferencia bossov všetkých rodín, kde chcel Genovese potvrdiť svoju funkciu.
Boli ale odhalený políciou a schôdzka sa prerušila a bossovia sa rozutekali na všetky strany. Toto prezradenie mali vraj na svedomí Lucky Luciano, Meyer Lansky a Carlo Gambino, ktorí sa nezúčastnili na konkláve. Vinu za tento nezdar pripísali Genovesemu. Neskôr pripravili v roku 1959 na Genoveseho novú pascu Costello, Luciano a Lansky, do ktorej sa chytil. Jednalo sa obrovský obchod s drogami na ktorý upozornili políciu.
Genovese bol potom odsúdený na doživotie vo väznici Springfield v štáte Missouri, kde 14. februára 1969 zomrel vo väzenskej nemocnici. Jeho nástupcom sa stal Thomas „Tommy Ryan“ Eboli.
Štefan Rencz