Neuveriteľnú krutosť a bezcitnosť prejavil dvadsaťročný študent renomovanej univerzity v Berkeley David Cash. Bez mihnutia oka sa prizeral, ako jeho priateľ znásilnil a zavraždil sedemročné dievča. Ba čo viac, na veľké pobúrenie rodiny obete ho súd prepustil na slobodu a zbavil spoluvinníctva!

Celý prípad vyvolal v Kalifornii mimoriadny rozruch, stále nie je uzavretý. Čo sa vlastne stalo? David Cash (20) bol so svojím priateľom Jeremym Strohmayerom (18) v kasíne v Nevade. Keď po prehratej noci ráno odchádzali z kasína, Jeremy zazrel na chodbe sedemročnú Sherrice Iversonovú, ktorá tam pozerala video, zatiaľ čo jej otec hral v kasíne.

jeremy-strohmayer-2
Vrah Jeremy Strohmayer a prizerajúci sa David Cash

Jeremy dieťaťu zakryl ústa a zatiahol dievča do pánskej toalety. Tam sa s ňou zatvoril do jednej z kabíniek a začal ju vyzliekať. David sa z vedľajšej kabínky nečinne prizeral, čo sa deje. Keď Jeremy začal dievčatko znásilňovať, David jednoducho odišiel. Drogami omámený Strohmayer potom dokonal svoje dielo hrôzy. Dieťa uškrtil, zlomil mu väz a odišiel.
David chodil do školy ako by sa nič nebolo stalo a na polícii sa prihlásil až o tri dni, keď kriminalisti chytili a zo zločinu obvinili Strohmayera. „Nebudem sa vzrušovať kvôli životu niekoho iného,“ tvrdí arogantne študent jadrového inžinierstva. „Jeremy je môj priateľ a mne nič neurobil…“ Šokujúca arogancia a bezcitnosť mladého človeka vyvolali búrku nevôle verejnosti. Matka úbohej Sherrice sa rozhodla, že bude za spravodlivé potrestanie spolupáchateľa bojovať sama a v petícii už zozbierala viac ako 25 tisíc podpisov. Súd totiž aj po druhom vypočutí Davida Casha prepustil na slobodu s verdiktom, že je nevinný a na vražde nemá žiadny podiel, hoci viacerí nezávislí advokáti sú presvedčení, že ho mohli obviniť zo spolupáchateľstva.

„Viem si živo predstaviť, ako sa asi mohla cítiť moja dcérka v posledných chvíľach života, ako kričala o pomoc a dúfala, že muž, ktorý sa pozeral na brutálny zločin, jej nejako pomôže,“ hovorí matka Yolanda Manuelová, ktorá pracuje v školskom bufete. „Je to do neba volajúca nespravodlivosť a ignorancia.“ Yolanda dokonca usporiadala protestné zhromaždenie pred univerzitou v Berkeley, aby upozornila všetkých, kto je David Cash. „Nevzdám sa, dokiaľ toho chladnokrvného a cynického netvora neuvidím za mrežami!“ Vedenie univerzity ho nevylúčilo, uviedli, že ked že nie je odsúdený nie je dôvod ho vylúčiť 
(pm)