Dvaja Česi boli v Turecku odsúdení na 6 rokov a 3 mesiace. Za podporu kurdských teroristov

1510

Dvaja Česi boli v stredu v Turecku odsúdení za spoluprácu s bojovníkmi milícií sýrskych Kurdov YPG, ktoré Ankara považuje za teroristickú organizáciu, povedala hovorkyňa českého ministerstva zahraničia Michaela Lagronová. Verdikt súdu nie je právoplatný a obhajoba sa proti nemu odvolá, informovala z Turecka spravodajkyňa Českej televízie.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas boli zadržaní vlani v novembri na tureckej hranici. Podľa obžaloby niekoľkokrát navštívili tábory „teroristov“ v Turecku. Česi tvrdia, že sú humanitárne aktivisti a že mierili do Iraku, kde chceli zriadiť poľnú nemocnicu.

Podľa Všelichovské a Farkasa YPG nie sú teroristickou organizáciou s odôvodnením, že tiež bojujú proti radikálom z Islamského štátu (IS).

Vo stredajšej tlačovej správe uviedlo ministerstvo zahraničných vecí komentár Lubomíra Zaorálka k celej záležitosti. „Rozsudok je pre mňa veľkým sklamaním. Bez ohľadu na to je teraz potrebné urobiť maximum, aby bola vec riadne preskúmaná odvolacím súdom. Pevne verím, že súd vyššej inštancie vyhodnotí záležitosť inak. Z našej strany samozrejme bude pokračovať poskytovaním konzulárnej pomoci. Naša ambasáda v Ankare je s oboma zadržiavanými v pravidelnom kontakte a rovnako ako doteraz bude hrať aktívnu úlohu sprostredkovateľa ako smerom k rodinám oboch českých občanov v Českej republike, tak aj vo vzťahu k tureckým úradom.“

Šéf českej diplomacie Zaorálek sa má v najbližších dňoch telefonicky spojiť so svojím tureckým náprotivkom Mevlut Cavosugluem. Má ho požiadať o korektné odvolacie konania, ak sa pre neho odsúdení rozhodnú. Pre túto chvíľu zostávajú obaja odsúdení vo väznici vo Vanu, kde boli doteraz držaní vo väzbe. Ministerstvo zahraničia bude môcť prípad komentovať až vtedy, keď dostane rozsudok tureckého súdu.