Prvé dieťa s génmi troch rodičov sa úspešne narodilo vlani v apríli. Lekársky experiment budí okrem nadšenia ale aj obavy.

Za vydareným pokusom stojí tím lekárov na čele s Johnom Zhang z New Hope Fertility Center v New Yorku. Z dôvodu právnych obmedzení v USA muselo všetko ale prebiehať v Mexiku.
K revolučnému umelému oplodneniu sa rozhodli doktori pristúpiť z dôvodu genetickej odchýlky matky z Jordánu. Tá už na dve svoje deti preniesla vzácnu genetickú vadu Leighov syndróm, ktorá má svoj pôvod v mitochondriálnu DNA a napáda centrálny nervový systém.

Aby sa žene narodilo dieťa nepostihnuté chorobami, lekári odobrali iba jej jadrové DNA, ktoré doplnili o mitochondriálnu DNA zdravej darkyne. Vajíčka bola následne oplodnené spermiami otca. Z piatich takto pripravených embryí sa zdarne uchytilo jedno, ktoré bolo implantované do maternice matky. Prvé testy po narodení chlapčeka ukázali, že zmutované bolo len 1% génu. Prítomnosť ochorenia značí 18% a viac.

Úspešný experiment poskytuje nádej v prevencii genetických chorôb. Nie všetci vedci sú ale nadšení. Niektorí sa obávajú, že mitochondriálna DNA by sa mohlo rýchlejšie replikovať a jeho mutácia by sa potom časom zvýšila. Teraz bude preto potrebné pozorne sledovať ďalší chlapcov vývoj.