Jeden z najmocnejších mužov sveta dedič spoločnosti Samsung ide pred súd.

1254
48-ročný I Če-jong, ktorý de facto stojí na čele juhokórejského impéria Samsung, by sa mal začať zmierovať s odchodom zo sveta vplyvných a bohatých. Vo štvrtok sa má prvýkrát postaviť pred súd kvôli obvineniu z korupcie a úplatkárstva. (Ak by žil na Slovensku tak by mu nič nehrozilo)

Je jedným z najmocnejších biznismenov sveta

Písal sa rok 2014, keď ho magazín Forbes zaradil do svojho výberu najmocnejších ľudí planéty. Pre to, aby vtedy obsadil 35. priečku v spoločnosti popredných svetových politikov a biznismenov, pritom on sám nemusel pohnúť ani prstom.
Cesta I Če-Jonga do čela najväčšej a najúspešnejšej juhokórejskej spoločnosti Samsung totiž začala roku 1991 rovno z pozície viceprezidenta pre strategické plánovanie.
Ako by niektorí povedali – možno sa len jednoducho narodil pod šťastnou hviezdou: ako jediný syn 75-ročného I Kun-HIA, súčasného šéfa juhokórejského gigantu Samsung, najväčšieho svetového výrobcu inteligentných telefónov. Aj Kun-hi vedenie firmy zdedil po smrti svojho otca a jej zakladateľa v roku 1987.
Budúce dedič rodinného impéria však, zdá sa, teraz zažíva mimoriadne bolestivý pád z výslnia. V polovici februára skončil vo väzbe kvôli obvineniu z úplatkárstva a sprenevery v súvislosti s aférou, ktorá nakoniec stála kreslo juhokórejskou prezidentku Pak Kun-hje. Vo štvrtok má I Če-jong prvýkrát postaviť pred súd v Soule.
Podľa obžaloby zaplatil z korporátneho rozpočtu v prepočte skoro 42 miliónov Eur dôverníčke hlavy štátu a šedej eminencii prezidentskej kancelárie Čche Son-síl. Údajne sa tak snažil zaistiť si posilnenie kontroly nad konglomerátom a jeho hladké odovzdanie z rúk otca, ktorý v máji 2014 utrpel ťažký infarkt.
Po ňom síce de facto vedenie spoločnosti prebral. Rovnako ako ďalšie juhokórejské mamutie podniky, ktoré sú motorom ekonomiky východoázijské krajiny. Vplyvná rodina je iba jej menšinovým vlastníkom. Celá skupina, čítajúce na 80 rôznych firiem od lodeníc, stavebných firiem, poisťovne až po baseballový tím, je ovládaná prostredníctvom spletité siete podielov.

Aký otec, taký syn

Podľa obžaloby sa I Če-jong pokúsil dostať okľukou k väčšej moci vo vlajkovej lodi konglomerátu – Samsung Electronics – bez toho, aby musel navršovať svoj existujúci podiel kúpou akcií. Menovite sa tak malo stať vďaka fúzii dvojice ďalších spoločností v skupine, Samsung C & T a Cheil Industries. V nich mal totiž svoj podiel aj juhokórejský národný dôchodkový fond. A prezidentkin úrad údajne tlačil práve na fond, ktorého súhlas bol pre fúziu kľúčový, aby na ňu kývol napriek nevôľe ďalších menšinových akcionárov. Podľa obžaloby dedič Samsungu smeroval svoje úplatky cez rôzne organizácie napojené na prezidentkinu dôverníčku.
Vlani na sklonku roka v reakcii na bobtnajúci škandál juhokórejský parlament prezidentku nakoniec odvolal. Aj Če-jong pred zákonodarcami pripustil, že jej dôverníčke zaplatil astronomické sumy. Odmietol však, že by za to žiadal akúkoľvek protislužbu.
Ak však súd uzná jeho vinu, hrozí mu za to desať rokov väzenia alebo až doživotie.
Nie je to pritom prvýkrát, čo sa na mene tejto mocnej juhokórejskej rodiny prilepil tieň podozrenia zo špinavých praktík. V roku 1996 bol za úplatkárstvo a znovu potom v roku 2008 za spreneveru a daňové úniky podmienečne odsúdený už I Če-jongov otec. A Če-jong je však jej prvým členom, ktorý skončil vo väzbe.