Kam Pablo Escobar zakopal svoje milióny? Bývalí agenti CIA rozbieha pátranie v Kolumbii

2041

Pablo Escobar bol svojho času najväčším kolumbijským drogovým barónom. Nazhromaždil také bohatstvo, že ho v roku 1989 zaradil časopis Forbes na siedme miesto v rebríčku najbohatších ľudí planéty.

Od jeho smrti v roku 1991 stále kolujú zvesti o hromadách peňazí zakopaných po celej Kolumbii. Väčšina jeho rozprávkového imania – podľa expertných odhadov sa jedná až o 50 miliárd amerických dolárov – vraj nebola doteraz objavená. Na pátranie po pochovaných Escobarových miliónoch sa teraz vydali bývalí agenti CIA za sprievodu Discovery Channel.

Kokaínový priemysel ročne vygeneruje 10 miliárd dolárov, kolumbijský podiel predstavuje takmer polovicu svetovej produkcie koky. V čase svojej najväčšej slávy, v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, kontroloval medellínsky kartel pod vedením Pabla Escobara 80% kokaínového trhu, kedy bolo z Kolumbie denne vypravených až 15 ton bieleho prášku v hodnote 60 miliónov dolárov. Ročný zárobky sa odhadujú na 22 miliárd dolárov, čo je 420 miliónov týždenne, 42 tisíc za minútu alebo 700 dolárov každú sekundu. Väčšinu zisku pomáhali vyprať nečestní a skorumpovaní bankári alebo právnici, ktorí si účtovali astronomické sadzby, zvyšok bol buď uschovaný v jednotlivých domácnostiach alebo zakopaný na okolitých pozemkoch. Narkobaron zarábal toľko, že približne 4 miliardy dolárov zničené ročne potkanmi a vlhkom boli pre neho len zanedbateľnou stratou.

Podozrivé modré kontajnery napchaté bankovkami tak nečakane objavil napríklad šesťdesiatpäť ročný farmár, keď na svojej záhrade kopal zavlažovací systém. Pretože podľa kolumbijského práva patria nájdené prostriedky štátu, poctivý farmár mohol opäť hneď zabudnúť na to, že by sa zo dňa na deň stal milionárom. Menej čestného hľadača však podobné objavy pochopiteľne povzbudzujú. Bývalí dôstojníci Doug Lax a Ben Smith, vyzbrojený tvrdým výcvikom z tajných služieb a rozsiahlymi skúsenosťami z vykonaných misií, sa teraz so súhlasom kolumbijskej vlády a s pomocou pôvodných agentov DEA pokúsi tento poklad nájsť. Získali za týmto účelom úplne bezprecedentný prístup na území Kolumbie a diváci budú môcť elitný tím sledovať pri práci na obrazovkách Discovery Channel.

Dokumentárny seriál Pátranie po Escobarových miliónoch okrem obytnej štvrti Barrio Escobar, ktorú drogový lord počas svojej vlády vybudoval na mieste bývalej skládky, umožní nahliadnuť okrem iného do domu Pablovej sestry alebo jeho manželky v Medellíne, ale aj do jeho rezidencie v Karibiku. Escóbarov odkaz čoby dobrodinca, ktorý pomáhal chudobným, je však medzi miestnymi stále veľmi silný, čo celé pátranie komplikuje. Riziko je obrovské, odmena neistá. Podarí sa Dougovi s Benom za pomoci najnovších technológií a vďaka svojim schopnostiam z elitnej jednotky vrátiť peniaze kolumbijskému ľudu a vláde?