Komentár Daga Daniša: Ako sa stal z Kaliňáka najbohatší minister

809

Kaliňákov problém nie je len v tom, že mal na účet dostávať peniaze od jednej z firiem, ktoré založil Bašternák. Ani v tom, že podnikateľ Bašternák čelí podozreniam, že obral štát o milióny eur na DPH.

Kaliňáka zničilo to, že zatĺkal. A klamal. Najskôr sa tváril, že s obchodníkom Bašternákom vôbec nič nemá. Potom ho verejne obhajoval – ako minister vnútra a šéf vyšetrovateľov. Napriek tomu, že Bašternák čelil obnovenému vyšetrovaniu.

A nakoniec sa ukazuje, že Bašternák bol jeho obchodný partner. Predal Kaliňákovi podiel vo svojej firme. Možno výhodne. A možno veľmi výhodne. Nevieme.

Dvaja ministri, jedna firma

V Bašternákovej firme B. A. Haus získal tretinový podiel Počiatek, Kaliňákov najbližší partner v podnikaní (a v politike). V tom čase bol minister financií. A takisto v nej získal podiel aj Kaliňákov právnik. A nakoniec aj Kaliňák. Bola to „ich“ firma.

Práve táto firma potom posielala platby na Kaliňákov účet. Vraj ako splátky nejakej starej pôžičky. Či záväzkov. Iste, iste…

V Bašternákovom bytovom komplexe Bonaparte si ešte predtým kúpili byty Počiatek, Kaliňákovi právnici… A jeden z nich, ten najlepší, si od Bašternáka prenajíma Robert Fico.

Preto minister vnútra Kaliňák prekročil svoje právomoci – a bránil podnikateľa Bašternáka. Ako svojho obchodného partnera.

Kaliňák totiž nie je politik. Je obchodník a podnikateľ. Jadro jeho príjmov stále tvorí podnikanie. Približne 300-400 tisíc eur ročne. Zrejme aj vďaka takým „projektom“, aké produkovali s Bašternákom. Odborníkom na vratky DPH…

Začiatky Kaliňákovho príbehu

Príbeh Kaliňáka je už od samého začiatku príbeh podnikateľa. Nikdy nebol politikom. Začínal ako právnik a obchodník. A zástupca oligarchov v politike.

Konkrétne: mladý právnik Kaliňák bol dobrý známy podnikateľa a poslanca Mečiarovho HZDS Jozefa Brhela. Pracoval pre jeho formu Corinex.

Ako každý oligarcha, aj Brhel zarobil prvé miliardy vďaka politickému vplyvu. Za éry HZDS sa Corinex dostal k trom miliardám korún zo štátneho SPP.

Potom to už išlo hladko.

HZDS po roku 1998 vypadlo z hry. A oligarchovia okolo Brhela, Širokého, Poóra podporovali nový politický projekt – Ficov Smer.

Podnikateľa Širokého mal zastupovať Paška. Podnikateľa Brhela mal zastupovať Kaliňák.

Podľa exministra vnútra Vladimíra Palka mal Kaliňák po roku 2000 zarobiť milióny korún na zmanipulovanom konkurze firmy Kovošrot. Cez ňu sa s Počiatkom mali dostať k pozemkom v centre Bratislavy v hodnote viac ako 50 miliónov korún.

Kovošrot kúpila spriaznená firma za 25 miliónov korún, hoci konkurencia ponúkala 50 miliónov…

Dnes sa tomu hovorí kúpiť euro za 50 centov.

Vláda ako zlatá baňa

Zlaté časy však prišli až po roku 2006. Teda po nástupe Ficovej vlády. Počiatek sa stal ministrom financií. Kaliňák ministrom vnútra.

V rokoch 2006-2010 získali Brhelove firmy štátne zákazky v rámcovom objeme 85 miliónov eur. A po roku 2012 (druhá Ficova vláda) sa Brhelove firmy dostali ku kontraktom za 186 miliónov eur. Išlo hlavne o zmluvy s ministerstvom financií, s ministerstvom vnútra a so štátnou Elektrizačnou a prenosovou sústavou.

Odvtedy patrili Kaliňák spoločne s Počiatkom medzi najbohatších členov vlády. Ich „bočné príjmy“ (z podnikania) sa pohybovali od 300-500 tisíc eur ročne.

Podnikať mali hlavne s realitami (pozemky), v IT biznise a v cestovnom ruchu.

Hlavná postava: Fico

Takže: to, že minister Kaliňák podniká, obchoduje, investuje a ráta zisky, nie je nič nové. Ani čudné. Zvykli sme si. Ficovi „socialisti“ sú už raz takí… Podnikajú, zastupujú oligarchov v strane a popri tom sedia vo vláde.

Nové je len to, že aktuálna kauza ministra Kaliňáka zasahuje do biznisu Bašternáka, ktorý je vyšetrovaný pre podozrenia z daňových podvodov. A ktorého minister vnútra verejne obhajuje. Za čo by mal byť v každej slušnej vláde okamžite odvolaný.

Nakoniec však v tejto kauze nezaváži ani to, čo je nové, ani to, čo je čudné.

Zaváži len to, čo je podstatné.

A podstatné je to, že premiér Fico býva v byte od Bašternáka. A zjavne sa mu tam páči.