L. SZIGETI: Zrušenie peňažných pokút v zákone o štátnom jazyku je málo

591

Trvá na tom, že najlepšie by bolo zákon úplne zrušiť. Uviedol dnes v stanovisku SMK podpredseda strany pre školstvo a kultúru László Szigeti.
„SMK naďalej zastáva názor, že zákon o štátnom jazyku je diskriminačný, porušuje základné ľudské a menšinové práva, a nie je v súlade s Európskou chartou regionálnych a menšinových jazykov. Najlepším riešením by preto bolo zrušenie zákona,“ vyhlásil.
Upozornil, že pre národnostné menšiny na Slovensku je jedným z najdôležitejších odkazov nedávno prijatého vládneho programu práve zmena zákona o štátnom jazyku. Podľa Szigetiho však môže byť obsah zmeny problémom. „Na základe zákulisných informácií sa zdá, že výrazná časť vládnej koalície považuje za prijateľné riešenie len zrušenie sankcií a peňažných pokút,“ doplnil s tým, že pre SMK je toto málo.
Od strán vládnej koalície, a v prvom rade od strany Most-Híd očakáva, aby zmena zákona bola prijatá v takom duchu, aký pri prijatí zákona v roku 2009 predstavovali podpredsedníčka SMK Ágnes Biró a László A. Nagy, ktorý v tom čase pôsobil ako nezávislý poslanec. Szigeti dúfa, že Most-Híd a jej poslanci na čele s Lászlóom A. Nagyom znovu predložia pozmeňujúce návrhy, ktoré svojho času presadzovala aj SMK.
Zmeny, ktoré strana žiada, sa majú týkať oficiálneho používania geografických názvov v jazyku národnostných menšín, používania jazyka menšín v súkromných rádiách a televíziách, spôsobu používania jazyka menšín v prípade nadpisov, reklám a oznamov, používania jazyka menšín v prípade informačných materiálov na kultúrne a školské podujatia, spôsobu uvádzania nadpisov na pomníkoch a pamätných tabuliach. V školstve zas spôsobu vedenia takzvanej ostatnej pedagogickej dokumentácie, ako aj používania jazyka menšín v oblasti zdravotníctva.
„Sľub vládneho programu týkajúci sa jazykového zákona bude SMK považovať za dodržaný a splnený vtedy, ak sa nezrušia len peňažné pokuty, ale upravia sa aj vyššie uvedené oblasti používania jazykov národnostných menšín, alebo aspoň ich prevažná časť,“ upozornil Szigeti.
SMK je presvedčená, že zákon by sa mal novelizovať čo najskôr. Podľa Sigetiho je totiž vláda, respektíve parlament najaktívnejšia v prvej tretine volebného cyklu. „A vtedy existuje vážna šanca na prijatie relevantnej zmeny zákona, ktorá vyhovuje v prvom rade záujmom a očakávaniam národnostných menšín,“ vysvetlil Szigeti. Zdôraznil, že časť vládnej koalície, ktorá zastupuje záujmy národnostných menšín, by mala preto „kuť železo, kým je ešte horúce“.
Szigeti si však nerobí veľké nádeje, že by sa zákon o štátnom jazyku skutočne zrušil. „Ak si uvedomíme politické pomery na Slovensku, zrušenie zákona nemá reálnu šancu,“ podotkol.