M. MAMOJKA: Výstrel k zefektívňovaniu justície vyšiel z detskej pištoľky

616

Na pôde Národnej rady SR to počas dnešnej rozpravy k návrhu Programového vyhlásenia vlády uviedol podpredseda Ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka (Smer-SD).
Tvrdí, že nemá čierno-biele videnie, a preto niektoré plánované zmeny pochválil (napr. pravidelné hodnotenie sudcov), no zároveň je presvedčený, že ide len o kozmetické úpravy. Na druhej strane jednoznačne odsúdil zámer presunúť rozpočtové kapitoly Generálnej prokuratúry a Najvyššieho súdu SR pod rezort spravodlivosti. „Je to obludnosť. Mňa nezaujíma, že v iných štátoch je to tak, ale to sú vyspelé demokracie, kde nebol prerušený demokratický vývoj, no my máme len 17 rokov, sme puberťáci,“ upozornil. Tvrdí, že ministerstvo má byť servisom justičnej oblasti. „Keď robím špičkový servis, tak nepotrebujem mať v rukách peniaze,“ myslí si.
Mamojka verí, že ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) to so zmenami v súdnictve myslí úprimne, ale zároveň dodal, že justícia je lacný populistický bonbónik dneška. Na margo snahy sprístupniť súdy verejnosti podotkol, že justícia už je verejná a kontrolovateľná. „Súhlasím, že v roku 2010 nemá súdnictvo na to, aby sa samo regulovalo. No občan má iné problémy ako chodiť na Súdnu radu medzi dvoma kávami. Preceňovanie laickej kontroly justície je nezmysel, nestavajme to ako fetiš, ktorý zachráni súdnictvo,“ vyzval.
V súvislosti so snahou novej vlády zamedziť prelínaniu výkonnej a súdnej moci zabránením členstvu predsedov súdov v Súdnej rade, uviedol, že to nepomôže. „Prosím vás pekne. Veď nemôžeme oddeliť právomoci a zodpovednosť. Kto má právomoci, musí mať zodpovednosť a opačne. Ak je to inak, vždy to zlyhá,“ povedal.
Mamojkovi v programovom vyhlásení vlády chýba aj zmienka o tom, ako chce nová koalícia skvalitniť prácu NR SR. „Nie je tam ani slovo o novelizácii rokovacieho poriadku. To je akoby ste stavali dom bez základov,“ podotkol.
Opozičný poslanec kritizoval aj zámer vlády prijať zmenu kompetenčného zákona (chce opäť zriadiť samostatné ministerstvo životného prostredia, pozn. TASR) v skrátenom legislatívnom konaní, keďže na to podľa jeho slov nie je zákonný dôvod. Práve množstvo prípadov využívania takéhoto legislatívneho procesu bolo terčom kritiky aj v minulom volebnom období. Poslanec SDKÚ-DS Tomáš Galbavý dnes Mamojkovi pripomenul, že práve kompetenčný zákon bývalá vláda Roberta Fica (Smer-SD) novelizovala v skrátenom konaní. „Nerozumiem, prečo sa dnes čudujete,“ odkázal Mamojkovi.