M. ŠEFČOVIČ: Imidž krajiny sa buduje dlhodobo a vie sa rýchlo pokaziť

824

Lídri Európskej únie očakávajú, že na druhý pokus to Slovensku vyjde a krajina sa nestatne „problémovým dieťaťom“ Európy. Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič v tejto súvislosti uviedol, že v Európe je dobré byť férovým a vypočítateľným hráčom, „ak sa chceme za rokovacím stolom vôbec presadiť – teraz aj v budúcnosti“.
Na poznámku TASR, že po prvom, neúspešnom pokuse o ratifikáciu eurovalu v NR SR svetové médiá uvádzali, že Slovensko stratilo tvár, keď nevie dodržať dané sľuby, a svojím postojom ohrozuje imidž jednotnej Európy, podpredseda EK povedal, že Slovensko bolo doteraz v Európe vnímané ako korektný a férový hráč.
„Ja si myslím, že imidž sa buduje dlhodobo a vie sa pokaziť rýchlo. A preto musíme konať čo najrýchlejšie aj v tejto otázke,“ povedal Šefčovič na súčasné dianie na Slovensku v súvislosti s ratifikáciou eurovalu.
Podpredseda EK poznamenal, že Slovensko si v 90. rokoch minulého storočia dlhodobo budovalo svoj imidž spoľahlivého partnera.
„Boli sme vnímaní ako eurooptimistická krajina, ako člen únie a schengenského priestoru a eurozóny. A takisto ako veľmi korektný a spoľahlivý hráč. Pred pár rokmi nás nazývali čestným hráčom v Bruseli a myslím si, že sa musíme vrátiť k tomuto postaveniu,“ povedal Šefčovič.
Dodal, že je to dôležité preto, lebo keď sa niektorá krajina správa transparentne a férovo a je vypočítateľným hráčom pre svojich partnerov, tak sa dokáže za rokovacím stolom viac presadiť.
Na otázku, čo by sa stalo, keby SR euroval neodobrila ani v druhom hlasovaní, Šefčovič uviedol, že v Európskej komisii diskusie o nejakom pláne „B“ neprebehli, že žiadne iné alternatívy na pracovnom stole nie sú a že všetci veria, že sa na Slovensku nájde dostatok politickej zodpovednosti, aby euroval prešiel a aby postoj Bratislavy nezatienil budúcotýždňový program Európskej rady.
„Myslením sú európski lídri už jeden krok za ratifikáciou. To znamená, že už sa diskutuje o tomto nástroji ako o platforme, na ktorej sa vybuduje tá štruktúra, ktorá má zastaviť a prekonať túto krízu,“ snažil sa zaradiť dianie na Slovensku do širšieho európskeho kontextu slovenský eurokomisár.
A dodal, že práve preto bolo s prekvapením prijaté zo strany EÚ, že posledný krok – ratifikácia zo strany SR – nebol v utorok zrealizovaný, čo by v podstate celú doterajšiu prácu expertov a lídrov, ako prekonať súčasnú krízu, mohlo zmariť.