Maďarský Jobbik chce udeliť poslancom cenu Supermana za hromadenie funkcií

869

Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI podpredseda Jobbiku Elöd Novák dnes v Budapešti v rámci tejto iniciatívy informoval médiá o funkciách, zamestnaniach a celkových mesačných príjmoch troch socialistov, troch kresťanských demokratov a štyroch poslancov vládneho Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz.
Podľa opozičného politika z desiatky zákonodarcov osem uviedlo v majetkovom priznaní, že majú tri zamestnania. Ako povedal, favoritom hlasovania by mohol byť Zoltán Pokorni z Fideszu. Ten totiž okrem funkcie poslanca parlamentu zastáva aj funkciu predsedu parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu a výskum, je poslancom samosprávy hlavného mesta a tiež starostom 12. budapeštianskeho obvodu. Mesačný príjem Pokorniho prekračuje 1,6 milióna forintov (5657,3 eur).
Novák pripomenul, že stanovy Jobbiku zakazujú svojim poslancom hromadenie funkcií a zamestnaní, ktoré považuje strana za jednu z foriem „politickej kriminality“. Jobbik predložil zákonodarnému zboru príslušný návrh zákona, ktorý však vládna väčšina poslancov minulý pondelok na schôdzke ústavnoprávneho výboru nepodporila.