Významné mesto na severozápade Anglicka je známe pre svoje slávne futbalové kluby, rozsiahly priemysel, ako centrum umenia a od 22. 5. 2017 aj ako miesto teroristického útoku mieriaceho na deti a mládež pri koncerte americkej popovej speváčky Ariany Grande. V meste žije rastúca moslimská komunita, ktorá citlivo vníma negatívne nálady obyvateľstva po bombovom útoku.
V Británii sa nenájde žiadne väčšie mesto, ktoré by nemalo svoju islamskú štvrť. V Manchestri je to predovšetkým časť Rusholme blízko centra mesta. Oblasť sa v posledných rokoch mení v „no-go zónu“ pre vysokú koncentráciu nepriateľsky naladených moslimov a kriminalitu namierenú proti neislamskému obyvateľstvu. Tiež dvaja z troch poslancov za túto štvrť v mestskej rade sú vyznávačmi Koránu.
Kým v roku 2005 malo dva a pol miliónové mesto iba päť percent rezidentov hlásiacich sa k mohamedánskej viere, v roku 2011 už to bolo šestnásť percent. Znamená to, že pred šiestimi rokmi žilo v oblasti takzvaného Veľkého Manchesteru takmer 360 tisíc moslimov, ktorí sa schádzajú v šesťdesiatich dvoch modlitebniach roztrúsených po meste.
Hoci sa hovorí o 22 mŕtvych a 59 zranených, predovšetkým mladých ľudí v manchesterskej Aréne, na sociálnych sieťach sa už nájdu nespokojné komentáre poukazujúc na „zraňujúci rasizmus a xenofóbiu“, ktorým moslimské obyvateľstvo mesta teraz musí čeliť. „Ako môže CNN spájať špekulácie o moslimskej imigrácii do Európy a incidente v Manchestri?“ Pýta sa napríklad na Twitteri Daniel Bentley.
A ozývajú sa aj ďalší liberáli, ktorý hádzanie všetkých moslimov do jedného vreca odmietajú. „Všetkým ľuďom, ktorí napádajú moslimov kvôli Manchestru – zbavte sa svojej xenofóbie a rasizmu. Mnoho ľudí, ktorí deťom pomáhali, sú moslimovia,“ píše Adam Joseph. Iní používatelia upozorňujú, že útoku zneužívajú ku svojej propagande neonacisti.
Novinárka bulvárneho servera MailOnline na svoj Twitter umiestnila informácie o počte mŕtvych po útoku a vyjadrila názor, že je potrebné pristúpiť ku „konečnému riešeniu“. Za nacistickú rétoriku bola nahlásená na polícii, tweet zmazala a nahradila termínom „skutočné riešenie“.