Liečebné konope by mali byť v Česku dostupné aj detským pacientom, ale prax je iná. Slovensko legalizáciu marihuany na medicínske účely zatiaľ neplánuje.
Pacientka v Čechách užíva tri gramy v Joint, ďalšie tri v jedle. Skoro päťdesiatročná Martina Kafková denne užíva liečebné konope, aby sa zbavila silných kŕčov a neznesiteľných bolestí. Od svojich dvadsiatich siedmich rokov totiž trpí sklerózou multiplex. Vlani požiadala Všeobecnú zdravotnú poisťovňu o priznanie individuálnej náhrady tejto látky. Tá však žiadosť opakovane odmietla.

Pacientka ju teraz posiela na súd

Ide o bezprecedentný prípad. Pacientka trpiace sklerózou multiplex žaluje poisťovňu, že riadne neprerokovala jej žiadosť o individuálne hradenie liečebného konope. Práve konopné cigarety sú to jediné, čo jej pomáha od bolestí. Všeobecná zdravotná poisťovňa však jej argumentáciu odmieta a trvá na tom, že zákon neumožňuje konať inak.
Čiastočne ochrnutá Martina Kafková z Týna nad Vltavou začala mať vážne zdravotné problémy vo svojich dvadsiatich siedmich rokoch. Vtedy prvýkrát zakopla na rovnom chodníku. „Zasmiali sme sa tomu, pretože nemala o čo zakopnúť,“ hovorí jej otec Zdeněk Majzlík momenty, keď ešte netušil, čo sa jeho dcére deje.

Odkázaná na elektrický vozík

Bezdôvodné potkýnanie sa ale objavovalo čoraz častejšie. K tomu sa pridávalo aj motanie hlavy a ďalšie ťažkosti. Rok nato chodila Kafková o barlách. V priebehu ďalších dvoch rokov skončila na vozíku. Dnes ho s ohľadom na pokročilý stav choroby nemôže už ani ovládať. Sama totiž nezvláda žiadne úkony. Keď výnimočne píše e-mail, ťuká členkom na nohe do klávesnice. Jednu vetu píše aj niekoľko minút.
Pomôcť jej nedokážu už ani jej rodičia-dôchodcovia. „Len ju položiť do vane, je takmer nemožné,“ hovorí otec. Kafková preto žije v ústave sv. Jozefa v Zirc, ktorý sa špecializuje na pacientov s roztrúsenou sklerózou.

„Pred dvanástimi rokmi Martine jej lekárka povedala, že už nemôže navyšovať dávky liekov, pretože by to pre ňu malo fatálne následky. Nato dcéra úplne stuhla. Mala silné kŕče a bolesti. Ležala v posteli ako doska. Niekedy som ju napríklad našiel ležať na zemi. Sama sa nemohla zdvihnúť. Je ako handrová bábika,“ rozpráva Majzlík, ktorý je už na dôchodku.

Párkrát potiahla a kŕče poľavili

Po niekoľkých mesiacoch, ktoré otec opisuje ako „číru hrôzu“, prišiel pre pacientku zásadný zlom. Kamarát ju nechal prvýkrát potiahnuť z konopné cigarety. „Párkrát si dala. Kŕč ju hneď pominula. Pomáhalo jej to,“ opisuje jediné chvíle, keď sa dokázala jeho dcéra radovať. Napriek zlým vyhliadkam. Vie, že sa nemôže natrvalo vyliečiť. „Aspoň povolili tie ukrutné bolesti. Konzultovala to preto so svojou lekárkou. Tá jej povedala, že keď jej to pomáha, tak nech fajčí ďalej, ale že sama jej to predpísať nemôže,“ spomína Majzlík.
Vtedy ešte nebolo liečebné konope dostupné v lekárňach. Na pulty sa dostalo až v minulom roku. Kvôli cene na neho ale dosiahli len niektorí pacienti. Vysoká cena bola prekážkou práve aj pre Kafkovú, ktorej príjem tvorí primárne invalidný dôchodok.

„Liečebné konope ale musí užívať naďalej. Pomáha jej od kŕčov aj bolestí. Denne vyfajčí asi šesť jointov, čo sú tri gramy konope. Ďalšie tri gramy po dvoch dávkach si dáva do jedla. Na obed a na večeru,“ hovorí nešťastne jej otec. Hoci nemá šancu na uzdravenie zo zákernej choroby, konope jej aspoň čiastočne zlepšuje kvalitu života.
V minulom roku požiadala VšZP o priznanie individuálnej náhrady. Odvolávala sa na zákon o verejnom zdravotnom poistení. Ten hovorí, že „príslušná zdravotná poisťovňa hradí vo výnimočných prípadoch zdravotné služby inak zdravotnou poisťovňou nehradené, ak je poskytnutie takýchto zdravotných služieb jedinou možnosťou z hľadiska zdravotného stavu poistenca.“ Podľa Kafkovej je liečebné konope jej jedinou účinnou liečbou.
Lenže poisťovňa túto žiadosť odmietla. Kafkovej nepomohlo ani následné odvolanie. Na začiatku marca preto k Mestskému súdu v Prahe podala žalobu. VšZP však argumenty Kafkovej a jej advokátov, Vladislava Křivové a Michala Vítka, ktorí poskytujú klientke bezplatné právne služby, nezohľadňuje.
„Klientka riadne neabsolvuje rehabilitáciu hradenú z verejného zdravotného poistenia, ktorú jej lekári odporúčajú ako nevyhnutnú. Odmieta akékoľvek iné navrhnuté varianty liečby, ktoré pripadajú podľa štandardov odbornej spoločnosti do úvahy. Záujem má iba o konope. Za tejto situácie však rozhodne nemožno hovoriť o tom, že by konope bolo jedinou možnosťou liečby,“ uvádza hovorkyňa poisťovne. Podľa platnej legislatívy navyše údajne nemôže klientke nákup konope pre jej potreby financovať.
Odmietavé rozhodnutie poisťovne však Kafková s jej advokátmi považuje za nesprávne, ba ešte aj nezákonné. „Nereflektuje hmotnoprávne námietky žalobcu, stavia žalobcu do pozície experimentálneho subjektu farmaceutických výrobkov, v dôsledku čoho je napadnuté rozhodnutie nielen nezákonné, ale aj v rozpore garantovanými ľudskými právami žalobcu, ale aj každého človeka, bez ohľadu na jeho zdravotný stav,“ stojí v deväťstránkovom dokumente. Ďalej sa odvolávajú na zákon o liekoch, ktorý obsahuje právnu úpravu prípravkov s obsahom konope pre liečebné použitie. „Z toho možno vyvodiť, že sám zákonodarca účinnosť liečebného konope uznáva, keď ho zahŕňa do zákona o liekoch. Je tu teda jasne zrejmá vôľa zákonodarcu poskytnúť svojim občanom liečebné konope ako jedno z liečiv, čím zákonodarca tiež vyjadril svoje presvedčenie o jeho účinnosti,“ uvádzajú právnici. Poisťovňa podľa nich teda nemôže túto vôľu zákonodarcov poprieť svojím tvrdením, že nepovažuje účinky liečby kanabisom za dostatočne preukázané. A advokáti zmieňujú aj ďalšie argumenty. Napríklad to, že vyčerpanie všetkých možností liečby hradených poisťovňou nie je podmienkou stanovenou zákonom. Takáto argumentácia je vraj „mimoriadne podobná aplikácii na testovacích zvieratách vo farmaceutických laboratóriách“. Navyše je podľa ich vyjadrenia nemysliteľné, „aby v 21. storočí uvažoval orgán, zodpovedný za zdravie ľudí, o žalobcovi, ako o testovacom subjektu.“

Prázdne pulty v lekárňach

Situácia v Česku v súvislosti s liečebným kanabisom sa navyše v posledných dňoch dostala do popredia . Objavila sa totiž správa, že došli zásoby liečebného konope. Prázdne šuplíky v lekárňach silne znepokojujú lekárov a chorých. „Niektorí pacienti ešte majú staré zásoby. To ale počas jedného alebo dvoch mesiacov skončí,“ hovorí bývalý vládny splnomocnenec pre uvádzanie liečebného konope do praxe a člen organizácie Kopac Tomáš Zábranský. Situáciu môže zachrániť dovoz zo zahraničia. Spolok pacientov ale varuje, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv postup skomplikoval, a preto takého záujemcu nemá. ŠÚKL však tvrdí, že sa jeden už prihlásil.

O chorobe:

• Je chronické autoimunitné ochorenie, pri ktorom ľudský imunitný systém napadá centrálnu nervovú sústavu. To ovplyvňuje schopnosť nervových buniek v mozgu a mieche spolu vzájomne komunikovať.
• Choroba postihuje najmä mladých dospelých (od 20 do 40 rokov) a jej výskyt je častejší u žien (približne v pomere 2:1).
• Pre sklerózu multiplex neexistuje žiadna priama liečba. Dostupné lieky sa zameriavajú predovšetkým na zmiernenie ťažkostí, predchádzanie nových atak, spomalenie progresie ochorenia a zabránenie invalidity.