MARK CHAPMAN, vrah Johna Lennona

2818

Mark Chapman štyrikrát vystrelil do chrbta Johnovi Lennonovi pred vchodom do domu na Manhattane, kde sa exbeatle najradšej zdržiaval. Stalo sa to 8. decembra 1980.

Odmietol obhajobu na základe duševnej poruchy, priznal vinu a dostal doživotie s možnosťou prepustenia o 20 rokov.

Zdá sa, že život za mrežami znáša Mark Chapman, pomätený vrah Johna Lennona, celkom dobre. Pravdepodobne najnenávidenejšieho muža na svete totiž stále vrúcne miluje jeho manželka. Gloria (49) pevne stojí po boku svojho muža od svadby v roku 1979, dva roky predtým, ako Chapman vystrelil na známeho hudobníka.

Táto malá žena japonsko-amerického pôvodu dva až trikrát do roka lieta z rodného Havaja do New Yorku, aby navštívila svojho manžela v prísne stráženom väzení v Attice.

Lennonov vrah opäť neuspel so žiadosťou o prepustenie

Chapman stretol Gloriu Abeovú na Havaji v čase, keď pracovala ako agent cestovnej kancelárie a zároveň pracoval ako dobrovoľník v nemocnici. Fanatik Beatles vtedy prehovoril Gloriu, ktorá sa vzhľadom podobala na Yoko Ono, aby prekonvertovala z budhizmu na kresťanstvo. Ale kvôli jeho psychickej labilite častým záchvatom prišli obaja o prácu. Gloria mu bola vernou manželkou aj po tom, čo Chapman odišiel do new Yorku. Deň pred vraždou jej Mark telefonoval a povedal jej, že sa chystá niekoho zabiť. Gloria ho vytrvalo odhovárala a on jej nakoniec sľúbil, že to neurobí. Po streľbe začiatkom decembra 1980 ho však neopustila. Jej trpezlivosť a láska nakoniec napomohli tomu, že z Chapmana sa stal tichý, usadený a vzorový väzeň. Mark (45) totiž dlhý čas robil väzenskej stráži vážne problémy, celé noci vykrikoval zo svojej cely oplzlosti. Teraz je pokojný vo svojej maličkej cele, kde trávi hodiny s pohľadom upretým na obrázok Ježiša a svojej starej mamy. Trpezlivo a potichu čaká na Gloriu, aby sa s ňou modlil. Jeho žena po celý rok pracuje ako zdravotná sestra v nemocnici neďaleko Honolulu.

Chapmana dlhý čas, už detstva, strašili démoni, ktorých on sám nazýval „malými ľuďmi“. Ale teraz tvrdí, že sa mu ich podarilo zahnať zbožnosťou a dlhotrvajúcimi modlitbami.

„Počas jednej hodiny modlitieb zo mňa vyšli šiesti démoni,“ hovorí Chapman, „bol to ten najhroznejší zážitok v celom mojom doterajšom živote. Cez moje ústa kričali, syčali a grgali, až som nakoniec cítil, ako sa táto časť mojej osobnosti vytratila raz navždy,“ popisuje svoje exorcistické vízie.

Nie všetci sú však presvedčení, že sa zmenil. Jeho žiadosť o milosť komisia najvyššieho súdu v októbri roku 2000 jednoznačne zamietla. Ďalší termín, kedy môže podať novú žiadosť, je koncom tohto roka, ale nemá takmer žiadne šance. Napriek tomu stále sníva o slobode a paradoxne tento vrah tvrdí, že by mohol učiť druhých ľudí, ako majú žiť lepšie.

„Určite by som na nich dokázal pozitívne vplývať,“ hovorí nadšene Chapman, „cestoval by som z miesta na miesto, hovoril ľudom, čo som prežil a ako sa majú, podobne ako ja, vyrovnať s Bohom.“
Súčasne ale jedným dychom dodáva to, čo si myslia stovky ľudí, ktorí mu doposiaľ posielali nahnevané listy: „Mali ma popraviť. Som šťastný, že som vôbec ostal nažive.“

pm