Až neuveriteľných dvanásť rokov Michella Lyonsová chodila do väznice a prizerala popravám. Za svoju kariéru najprv novinárky a neskôr hovorkyne texaského oddelenia pre kriminálne zločiny videla, ako tristo ľudí dostáva injekciu smrti.

Michella od roku 2000 do roku 2012 dochádzala do texaskej väznice v meste Huntsville, kde sa od roku 1924 odohrávajú všetky popravy. Michelle najprv pracovala ako reportérka a neskôr začala pracovať ako hovorca texaského oddelenie pre kriminálne zločiny.

 Mrazivá spoveď  novinárky 

Jej prvou popravou bola tá Rickyho McGinna a hoci od jeho smrti uplynulo dlhých osemnásť rokov, poprava sa Michelle vybavuje jasne. Michelle hlavne spomína na McGinnovu matku, ktorá s rukami pritisnutými na sklo v komore smrti sleduje popravu syna a mlčky sa s ním lúči.

„Bola som úplne v pokoji. Mala som snáď byť rozrušená?“ Napísala podľa BBC Michelle do svojho denníka po tom, čo videla popravu Javiera Cruzeho. Vtedy mala iba dvadsaťdva rokov.

 Písala si o popravách  denník 

„Keď sa pozerám do mojich poznámok z popráv, znepokojuje ma to. Ale keď som mala niekedy nejaké pochybnosti, strčila som ich do kufra vo svojej mysli a ten som potom kopla do kúta. Bola to necitlivosť, ktorá ma udržala, aby som v tom pokračovala,“ prezradila Michelle, ako tak dlho mohla vykonávať takúto prácu.

„Prihliadať posledným momentom života ľudí a pozerať sa, ako ich duše opúšťa telo, sa nikdy nestane normálne,“ dodala Michelle, ktorá o popravách povedala, že jej pripomínali prípravu človeka k spánku.

 Videla 300  popráv 

Michelle za dobu, kedy prizerala popravám, dostávala listy a emaily od ľudí z celého sveta, v ktorých ju odsudzovali za to, že súhlasí s trestom smrti. „Celý svet za hranicami Ameriky si myslí, že je to príšerný, že posielame ľudí na smrť. Európski novinári často používajú slovo „zabíjanie“ namiesto popravy. Myslia, že zabíjame ľudí,“ povedala Michelle a dodala, že po poprave Napoleona Beazleyho, ktorý mal len sedemnásť rokov, keď dostal trest smrti, plakala celou cestou domov. Beazley bol popravený v roku 2002. „Nielen ja som mala pocit, že Napoleon by nemal žiadne ďalšie problémy, myslela som, že by mohol byť produktívny člen spoločnosti,“ uviedla Michelle.

V Texase sa v roku 2000 uskutočnilo štyridsať popráv a v roku 2017 bolo popravených sedem väzňov. V roku 1972 bol Najvyšším súdom trest smrti zrušený, avšak niekoľko mesiacov potom bol znova obnovený. V roku 2013 bol v Texase vykonaný prieskum a celých 74% ľudí podporovalo trest smrti. Hoci počet vykonaných popráv v štáte klesol, nezdá sa, že by v budúcnosti bol trest smrti zrušený úplne. Dokonca, hoci Michelle sa domnieva, že v Texase sú vykonávané popravy až príliš často, s trestom smrti súhlasí.