Banková a finančná kríza, ktorá otriasala v minulých rokoch Európou, vyvolala okrem iného otázky, či by za problémy bánk nemali niesť zodpovednosť konkrétni ľudia. Kým Európa banky zachraňovala z peňazí daňových poplatníkov, Island išiel inou cestou. Nechal banky skrachovať a bankárov zavrel do väzenia.

Prípad sa týka najvyšších manažérov islandskej banky Kaupthing. Najvyšší súd potvrdil tvrdé tresty pre bankárov, niektorí z nich dostali desiatky rokov vo väzení. Je medzi nimi aj Hreiðar Már Sigurðsson, bývalý riaditeľ banky, ktorý už sedí vo väzení od minulého roka. Trest mu bol ešte o pol roka zvýšený.

Islandská cesta, ako sa vysporiadať s finančnou krízou, bola úplne iná, než cesta Európskej únie. Island bol tvrdo zasiahnutý, hovorilo sa o bankrote krajiny, napriek tomu vláda rozhodla, že banky môžu pokojne skrachovať. Na ich šéfov sa bude pozerať ako na bežných občanov a akýkoľvek delikt proti právu bude tiež podľa práva súdený. Za manipuláciu s trhom a akciami rovnako ako za nedovolené finančné operácie išli bankový manažéri do väzenia. V Európe vo väzení neskončil ani jediný pracovník banky, ani jediný manažér. Niektoré banky zaplatili pokutu, väčšina z nich naopak bola zachránená za štátne peniaze.

Island predýchaval, že kvôli svojmu postupu krajina zbankrotuje. Namiesto toho sa ekonomika ostrova rozvinula a dnes opäť krajina patrí k prosperujúcim častiam sveta. Ako sa ukazuje, zavrieť pár chamtivých bankárov nemusí znamenať, že sa ekonomika zrúti. Možno práve naopak. Európska únia by si z islandského prípadu mala rozhodne vziať ponaučenie.