Žena, ktorá vlastným telom zablokovala dvere

Jednou z hrdiniek sobotňajšieho teroristického útoku v Londýne je podľa britských médií žena, ktorá vlastným telom zablokovala dvere jednej reštaurácie a na chvíľu tak zabránila útočníkom, aby vnikli dovnútra.
Ako hrdina je tiež oslavovaný Rumun, ktorý vtiahol asi 20 utekajúcich ľudí do pekárne, kde pracuje, a ktorý jedného z útočníkov udrel debničkou.
Obrovskú odvahu preukázali aj dvaja policajti. Jeden z nich čelil útočníkom vyzbrojený iba obuškom, druhý neozbrojený, obaja skončili s ťažkými zraneniami v nemocnici.

Nožmi s dlhými čepeľami útočili na ľudí

V sobotu večer nabehla biela dodávka do ľudí na moste London Bridge a následne nabúrala pri neďalekom trhovisko v londýnskom centre Borough Market. Tam z dodávky vyskočili traja útočníci a nožmi s dlhými čepeľami útočili na ľudí v okolí. Po ôsmich minútach ukončila ich krvavé vyčíňanie polícia, ktorá ich zastrelila. Pri útoku zomrelo sedem ľudí, 48 ich bolo zranených, cez 20 ich bolo v kritickom stave.
Vodič taxíka Aksha Patel povedal televízii Sky News, že žene sa podarilo dvere zvnútra zablokovať na pár sekúnd, než ju útočníci zrejme pretlačili. „Vedela, že ide o zlých ľudí, ktorí sa snažia dostať dovnútra,“ uviedol Patel. „Ľuďom sa podarilo utiecť zadnými dverami, takže zachránila snáď 20 životov,“ mienil taxikár.
Udalosť sa podľa neho stala v reštaurácii Black and Blue Steak v štvrti Borough Market, kam útočníci dorazili z miesta prvého útoku na moste London bridge. Britské médiá zverejnili mnohé svedectvá o tom, ako sa ľudia útočníkom postavili – okrem iného aj tým, že po nich hádzali poháre a barové stoličky. Jeden taxikár sa údajne pokúsil atentátnikmi zraziť svojím vozidlom.

Rumunský kuchár Florin Morariu, ktorý pracuje v pekárstve Bread Ahead na Borough Market, povedal agentúre AP: „Pozreli sme sa z okna, pretože sme videli, že sa niečo deje, všetci utekali … Ľudia omdlievali, padali a my sme šli von, aby sme sa pozreli, čo sa deje.“ Keď videl útočníkov, ako bodajú do ľudí, najprv vraj „stuhol“ a nevedel, čo robiť. Potom ale šiel a jedného z teroristov udrel debničkou do hlavy.
„Bolo tam policajné auto s ampliónom, hlásalo, utekajte, utekajte ‘, potom polícia hodila granát …. A potom som bežal.“ Keď potom Morariu videl zúfalých ľudí, umožnil asi 20 z nich, aby sa schovali v pekárstve, a stiahol rolety.

Bojoval, kým nepadol k zemi

Po útokoch britská verejnosť oslavuje za hrdinstvo tiež zasahujúcich policajtov. Medzi prvými, kto sa teroristom postavil, bol policajt mimo služby, ktorý je teraz v kritickom stave. Hoci sám neozbrojený, zrazil jedného z útočníkov k zemi rugbyovým zákrokom a následne utrpel vážne poranenia. Denník Daily Mirror na webe uviedol, že s útočníkmi bojoval, kým nepadol k zemi.

Vážne bol zranený aj dopravný policajt,

ktorý atentátnikom čelil iba s obuškom. Utrpel zranenia tváre, hlavy a nohy. Teraz je v stabilizovanom stave. „Preukázal obrovskú odvahu tvárou v tvár nebezpečenstvu,“ povedal veliteľ dopravnej polície Paul Crowther, ktorý ho navštívil v nemocnici.
Pri útoku boli zranení celkom štyria policajti. Londýnska polícia ocenila prístup všetkých zasahujúcich, ktorí sa nehľadiac na nebezpečenstvo a službu rozhodli teroristom postaviť.
Prekvapivým symbolom toho, ako Briti po útoku zachovali pokoj, sa podľa médií stal zatiaľ neznámy muž sa pohárom piva, ktorý neodložil ani pri úteku. Zábery pokojne kráčajúceho muža v kontraste s utekajúcimi vzbudili na sociálnych sieťach mnoho komentárov. Jeden pisateľ na twitteri uviedol, že vzhľadom k vysokej cene piva nie je divu, že sa ho muž nechcel vzdať.