Niektoré potraviny by vášmu psovi mohli spôsobiť zažívacie ťažkosti či alergické reakcie. Tu je päť najnebezpečnejších.

cokolada
Čokoláda

Čokoláda patrí k veľmi nebezpečným pochúťkam. V určitom množstve môže byť pre psa toxická a smrteľná, predovšetkým potom tá horká. Môže za to prítomnosť látok ako je kofeín, teobromín a vysoký obsah tuku. Dávajte preto pozor, ako čokoládu doma skladujete. Pes, ktorý si zmlsne na veľkej dávke čokolády, môže mať srdcové problémy, ktoré vedú až k úmrtiu.

Nevhodné ovocie

Väčšina druhov ovocia a zeleniny sú zdravé ako pre psov, tak pre ľudí. Napríklad ale avokádo môže psom spôsobiť zvracanie a hnačku. „Niektoré ovocie psom nevadí, ale pozor si dávajte na avokádo či hrozno, ktoré môžu spôsobiť vážne zažívacie ťažkosti, alergické reakcie a predovšetkým vážne problémy s obličkami. Ďalej potom napríklad čerešne, marhule a hrušky spôsobujú nadúvanie, hnačky a silnú dehydratáciu,“ hovorí odborník na výživu psov Martin Pučálka.
pix-kofein

Kofeín

Nápoje, ale aj potraviny, ktoré obsahujú kofeín svojmu miláčikovi rozhodne nedávajte. Sú úplne nevhodné. Dajte si pozor na kávovej usadeniny, ktoré môže pes ľahko vyčuchať. Kofeín zapríčiní stimuláciu nervového a cievneho systému a môže spôsobiť zvracanie, nepokoj alebo dokonca vo vážnych prípadoch aj smrť.

Orechy

Pozor si dávajte predovšetkým na vlašské a makadamové orechy. Tie sú pre psie organizmy vysoko toxické a spôsobujú alergické reakcie, zlú koordináciu aj triašku. Smrteľné môžu byť pre psov, ktorí majú vrodené srdcové ťažkosti.
pix-sandwich-1639287_960_720

Cibuľa

„Ľudskému organizmu cibuľa dodá plno zdravých živín. Psovi bohužiaľ ale vo väčšom množstve veľmi škodí, pretože obsahujú látky, ktoré ničia červené krvinky a môžu tak vyvolať aj anémiu. Nehľadiac na to, že cibuľa psa veľmi nadúva. Vhodná nie je ani pažítka, ako surová, tak vo varenom stave, „dodáva Pučálka.