Otrokyňa Escrava Anastacia musela nosiť celý život na tvári masku

2001

Africká žena, otrokyne Escrava Anastacia, žila v Brazílii, kam ju priviezli otrokári. Preslávila krásou a tiež tým, že bola nútená nosiť na svojej tvári masku. A hoci ju cirkev nevyhlásila za svätú, mnoho Brazílčanov ju považuje za mučenicu.


Narodila sa niekedy v polovici 19. storočia. Pochádzala z Brazílie, ale korene mala africké. Jej matka bola ženou náčelníka afrického kmeňa Galanga. Ako už sa v tom čase dialo mnohých domorodým obyvateľom Afriky, dostala sa do rúk európskym otrokárom, ktorí ju na lodi previezli do Brazílie. To už bola tehotná, jej prvý biely majiteľ ju ešte pred odchodom znásilnil. Predal ju potom Joaquínovi Pompeuovi. Anastasia sa narodila na jeho pozemkoch a mala modré oči, čo zrejme zdedila po otcovi, ale medzi otrokmi to bola úplná výnimka. Bola nesmierne krásna, čo jej ale mnoho šťastia neprinieslo.

Dcéry majiteľa plantáže na ňu žiarlili a požiadali otca, aby Anastasii nechal nasadiť ťažký železný obojok a masku cez ústa, aby nemohla hovoriť. Masku a obojok potom nosila po zvyšok života. Pôsobilo jej to nesmiernu bolesť, však podľa všetkého svoj údel znášala so stoickým pokojom a ku každému sa správala veľmi milo a priateľsky. Jej majiteľ sa k nej správal s brutálnou krutosťou, znásilňoval ju, bil, mučil, v čom ho povzbudzovali jeho žiarlivé dcéry. Anastasia nakoniec zomrela na tetanus, ktorý jej spôsobil práve jej hrdzavejúci železný obojok. Pred smrťou ale všetkým odpustila ich kruté správanie, čo z nej v očiach ľudí definitívne urobilo sväticu. Dokonca aj jej majiteľ nakoniec urobil veľkorysé gesto, keď jej posmrtne prepustil zo služby, udelil jej slobodu a doprial jej civilný pohreb. Jej pozostatky boli umiestnené do kostola Rosario, kde ale boli zničené pri požiari.

Brazília rieši prípad vraždiacej lekárky, udusila až tristo pacientov

Dodnes je Escrava vnímaná ako symbol odpustenie, modlí sa k nej sestry, väzni a chorí, vo štvrti Vas Lobo v Riu má svoj vlastný oltár, kde ju môžu ľudia uctievať. Brazílčania taktiež opakovane posielali petície do Vatikánu a požadovali jej svätorečenia. K tomu sa ale zatiaľ Svätá stolica neodhodlal.

VIDEO: Brazília má nový trend v opaľovaní, plavky z lepiacej pásky