pix-lieky-3
Podľa dát liekového ústavu bolo do lekární dodané tiež takmer 30 000 balení antikoncepčných náplastí, cez 56 000 antikoncepčných krúžkov a cez 27 000 balení vnútromaternicových teliesok.
Hormonálnou antikoncepciou sa chráni cez polovicu žien plodného veku, odborná spoločnosť odporúča hormonálnu kombinovanú antikoncepciu aj veľmi mladým dievčatám, čo podľa niektorých kritikov nie je v poriadku.

Estrogén môžu dostať na liečbu ťažkého akné

Napríklad podľa lekárky Heleny Maslové z pražského Centra psychosomatickej starostlivosti je podávanie hormonálnej antikoncepcie mladistvým „najväčším zločinom“. Estrogén môžu dostať na liečbu ťažkého akné už dvanásťročné dievčatá, lieči sa ním aj nepravidelnosť menštruácie. Na ochranu pri sexe ho smú lekári napísať dievčatám od 15 rokov. Podľa Maslovej hormóny pri liečbe cyklu len vyradia vlastný systém a nahradia ho pseudokrvácením. Práve tieto dievčatá k nej neskôr vraj prichádzajú kvôli problémom s plodnosťou. Maslová tiež spája narastajúce počty žien s rakovinou prsníka s podávaním antikoncepcie.
Predseda odbornej gynekologickej spoločnosti Vladimír Dvořák tvrdenie Maslovej odmietol. Nárast nádorov prsníka, ktorý je všade na svete, nemožno pripísať hormonálnej antikoncepcie. S najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s tým, že dĺžka života žien sa predĺžila. Nádory sa objavujú vo vyššom veku, a teda ich pribúda. Ženy tiež sú menej často tehotné ako v minulosti, gravidita pritom je čiastočnou ochranou pred rakovinou prsníka.
„Nezanedbateľnú úlohu hrá aj životný štýl, najmä čo sa týka určitých potravín. Avšak, že by niekto na svete vedel, prečo narastá počet zhubných ochorení prsníka, sa nedomnievam, a pričítať to jednoznačne antikoncepciu nedá,“ povedal Dvořák.

Povinné genetické testy?

Maslová sa tiež domnieva, že by si dievčatá pred nasadením antikoncepcie mali nechať urobiť genetické vyšetrenie na Leidenskú mutáciu génu, ktorá zvyšuje zrážanlivosť krvi. Lekári by sa podľa nej tiež mali pred napísaním receptu pýtať, či niekto v rodine nemal rakovinu prsníka.
„Genetické testy na trombofilné mutácie sa nevykonávajú nikde na svete rutinne a ani sa rutinne vykonávať neodporúčajú,“ povedal Dvořák s tým, že sú presne určené skupiny, u ktorých sú testy vhodné. Podobne sa nevykonávajú všetkým užívateľkám ani pečeňové testy. „Nie je to potrebné, moderné prípravky pečeň príliš nezaťažujú. Výnimkou sú pacientky s chorobami pečene,“ potvrdila pražská gynekologička Vladimíra Paseková.
K varovaniu Maslovej o rizikách pre ženy užívajúce antikoncepciu Dvořák povedal, že zrovná dve skupiny rovnako starých žien, jedna skupina antikoncepciu užíva, druhá neužíva, je presvedčený, že používateľky sa dožijú vyššieho veku a sú zdravšie ako bez HRT.
„Výhody hormonálnej kombinovanej antikoncepcie výrazne prevyšujú riziká. V porovnaní s bežnou populáciou možno hovoriť o minimálnom riziku trombóz a embólií, ktoré ale sú výrazne nižšie ako u fajčiarok, obéznych či tehotných žien. Prospech pre užívateľky je jednoznačný. Popri tom, že nechtiac neotehotnejú, je to aj pravidelný cyklus, zníženie strát krvi pri menštruácii, zníženie rizika tvorby cýst na vaječníkoch a zlepšenie pleti, povedal.“
„Základné onkologický benefity sú dramatické zníženia rizika zhubného nádoru vaječníka a maternice, na ktoré nie sú známe žiadne iné opatrenia, ako si žena, ktorá nie je tehotná, môže riziko znížiť,“ zhrnul.
Paseková doplnila, že užívateľky hormonálnej antikoncepcie majú mierne zvýšené riziko rakoviny krčka maternice, je to podľa nej ale spôsobené skôr ich správaním. Mávajú viac sexuálnych partnerov, viac nechránených stykov, a tým aj väčšie riziko, že sa nakazia papilomavírusom (HPV), ktorý rakovinu spôsobuje. Odporučila ženám očkovanie proti HPV, dievčatám medzi 13. a 14. rokom veku ho hradia zdravotné poisťovne.
pix-lieky-2