O sériovom americkom vrahovi John Wayne Gacy, ktorý má na svedomí desiatky mladíkov sme písali na našej stránke v rubrike Krimi.

Prezývali ho Klaun zabijak. Rád sa totiž prezliekal za veselú postavičku, ktorá zvyčajne prináša zábavu a smiech. S ním ale prichádzalo znásilňovanie, mučenie a smrť. Polícia sa teraz pomocou jeho DNA pokúsi nájsť, či ich nezabil ešte viac.

Než sa smrtiaca látka z popravčej injekcie v máji 1994 premiešala s krvou Johna Waynea Gacyho, stihol americký podnikateľ a politický aktivista znásilniť, mučiť a zavraždiť najmenej 33 mladíkov. A kto vie, či nie viac. Polícia v Cook County v americkom štáte Illinois sa práve to teraz snaží pomocou jeho DNA zistiť.

A nielen u Gacyho. Úrad miestneho šerifa vytvára profily DNA celkom štyroch vrahov a hodlá ich zostaviť aj u ďalších odsúdencov, ktorí boli popravení pred dlhými rokmi, a ktorých genetickej informácie preto nie sú v národnom systéme, píše agentúra AP.

Má sa to tak, že zatiaľ čo DNA profily obetí vrážd putujú z Illinois do databázy FBI nezávisle na tom, kedy bol zločin spáchaný, genetické informácie o dávno popravených kriminálnikoch tam chýbajú. Zaradení tam sú iba trestanci, ktorí boli odsúdení v posledných zhruba desiatich rokoch.

Vraždiaci klaun John Wayne Gacy

Detektívi z Illinois by tam teraz ale radi dostali aj tie skôr odsúdených a popravených a porovnali ich s dátami ďalších bezpečnostných zložiek. K rovnakému kroku vyzývajú aj ostatné americké štáty. Dúfajú, že tak vyrieši niektoré veľmi staré odložené prípady. Samozrejme potrebné sú preto v databáze aj vzorky DNA z nevyriešených zločinov.

„Proste viete, že niektorí z týchto chlapov spáchali aj ďalšie vraždy, ktoré neboli nikdy vyriešené,“ povedal jeden z detektívov Jason Moran s tým, že Gacy veľa cestoval. Polícia v Cook County pritom mŕtvych nemieni exhumovať. Profily DNA vytvorila a zostavuje na základe vzoriek krvi, ktorú im úrady odobrali už kedysi.

Les samovrahov: Všade sa tam váľajú mŕtvoly. Za desivý trend môže knižka

V podstate tak celý nápad vznikol. Detektív Moran nedávno narazil na ampulky so vzorkami Gacyho krvi, ktoré skoro dve desiatky rokov ležali v chladiacom zariadení miestneho koronera. Objavil aj krv ďalšie troch odsúdencov.

Je medzi nimi napríklad Lloyd Wayne Hampton, ktorý bol popravený v roku 1998, teda len dva roky pred tým, než v Illinois popravy zakázal guvernér. A Hampton, ktorý páchal zločiny aj mimo tohto štátu, navyše krátko pred smrťou vyhlásil, že má na svedomí aj ďalšie vraždy. Policajtom už ale neoznámil detaily.

Brutálna smrť! Za autom ušmýkali na smrť 28-ročného policajta 

Šerifov úrad už DNA profil ponúkol vyšetrovateľom z ďalších amerických štátov, a ako už bolo spomenuté, dúfa, že tamojšie úrady vytvoria záznamy genetických informácií svojich dávno popravených väzňov, aby ich mohli zdieľať úrady naprieč Spojenými štátmi. „To je časť systému DNA, ktorý nie je prepojený,“ uzavrel detektív Moran.