Práve uplynulo 10 rokov od najväčšej krádeže v českej histórii. Páchateľ zmizol aj s pol miliardou českých korún

3618

V dejinách českej aj československej kriminalistiky doteraz nedošlo k odcudzeniu tak ohromného množstva peňazí. Zamestnanec bezpečnostnej agentúry František Procházka si presne pred desiatimi rokmi odniesol z budovy firmy v Prahe viac ako pol miliardy korún. Hoci bol neskôr s komplicom odsúdený na deväť rokov väzenia, Procházka ani peniaze sa už nikdy nenašli.

Bola sobota, prvý decembrový deň roku 2007. Vtedy tridsaťtriročný strážny bezpečnostnej agentúry G4S Cash Services František Procházka slúžil svoju smenu v pobočke na pražskom Žižkove. Vo firme tou dobou pracoval štvrtý mesiac, areál mal dobre zmapovaný a poznal zavedené bezpečnostné opatrenia. Práve tento deň si vybral pre svoj čin, ktorý z neho urobil doteraz „najväčšieho“ tuzemského zlodeja.

Chystám niečo veľké. O mne ešte budete počuť, to budete pozerať,“ chválil sa niekoľko dní pred tým v krčme pri pive.

Zhruba okolo deviatej hodiny rannej Procházka z trezorovej miestnosti agentúry vyniesol celkovo 540 891 700 korún. Peniaze postupne preložil do kufrov a falošne zapečatil. Kufre s bankovkami následne naložil do bielej dodávky, ktorá už čakala pri nakladacej rampe. Dostať sa do stráženého areálu s autom oblepeným nepravými logami, ktoré sa na prvý pohľad nijako nelíšilo od služobných vozidiel spoločnosti, nebol problém.

Udalosť, ktorá vzápätí potom dostala nálepku „krádež storočia“, František Procházka dlhodobo plánoval a mal ju dobre premyslenú, čo dokázal aj jej hladký priebeh. Dodávka, za ktorej volantom sedel jeho známy Milan Čermák, odišla z areálu rovnako ľahko, ako do neho prišla. Procházka po presne vykonanom pláne svoju smenu chladnokrvne dokončil. Pracovisko opustil až desať hodín po krádeži, teda po 19. hodine.

Na to, že vo firme schádza cez 540 miliónov korún, sa prišlo až na druhý deň. Zo záberov bezpečnostných kamier bolo zrejmé, že za krádežou stoja práve Procházka a minimálne jeden človek. Okamžite bolo vyhlásené celoštátne pátranie. Bez úspechu. Po Procházkovi a viac ako sto kilogramoch bankoviek akoby sa zľahla zem.

Odsúdení obaja, za mrežami iba Čermák

Jasnejšia nie je situácia ani s odstupom desiatich rokov, česká polícia prípad nekomentuje. „Z taktických dôvodov sa k priebehu pátranie po tejto osobe nebudeme vyjadrovať,“ odkázala policajná hovorkyňa Ivana Nguyenová.

Poslednou stopou, s ktorou policajti krátko po incidente disponovali, bol videozáznam kamier z frankfurtského letiska v Nemecku, ktoré Procházku zachytili niekoľko hodín potom, čo odišiel z práce.

Svetlo do prípadu vzápätí vniesla odstavená biela dodávka, ktorú rodák z Českej Lípy kúpil v autobazáre v novembri. Kriminalisti ju našli opustenú deň po udalosti pred jedenástou hodinou večer v pražských Ďáblicích. V nej však objavili jeden z hlavných dôkazov proti Milanovi Čermákovi: pachovú stopu. Muža sa tak podarilo chytiť v marci 2008.

Pri domovej prehliadke u Čermáka polície navyše našla tri milióny korún v hotovosti, niekoľko legálne držaných zbraní a väčšie množstvo SIM kariet. Na jeho vinu navyše ukazovali taktiež fotografie dodávky a logo firmy G4S v jeho počítači či  záznamy telefonických hovorov. Po obvinení zo spolupáchateľstva tak Čermák putoval do väzby, kde strávil niekoľko mesiacov. V septembri toho istého roku za neho manželka zložila desaťmiliónovou kauciu.

 Odsúdení  v apríli 2012 

Prípad sa vliekol niekoľko rokov, až súd v apríli 2012 právoplatne rozhodol, že si obaja muži odsedia deväť rokov vo väzení, Procházka bol odsúdený v neprítomnosti. Rozhodnutie, prečo dostali obaja rovnako vysoké tresty sudkyňa Veronika Čeplova vtedy okomentovala tak, že podiel Prechádzky a Čermáka na krádeži bol rovnako dôležitý.

Keďže František Procházka však bol stále na úteku, za mrežami skončil v skutočnosti iba Milan Čermák, ktorý spoluvinu neustále odmietal. „Nemám s tým nič spoločné,“ zdôrazňoval opakovane pred súdmi sa slovami, že obvinenia proti nemu Vykonštruovala polície. Nepochodil ani s ústavnou sťažnosťou.

„Lovci lebiek“ a jachta 

A čo sa stalo s Procházkom? Na pátranie po ňom sa v minulosti podieľal aj špeciálny policajný vyšetrovací tím zvaný „lovci lebiek“. Objavovali sa informácia, že sa skrýva v Južnej Amerike či Karibiku. Denník Blesk začiatkom roka 2011 prišiel so zistením, že predchádzajúce leto brázdil oceán blízkosti Hondurase na svojej modernej jachte za zhruba 85 miliónov korún. Ozývali sa tiež hlasy, že niekdajší strážnik bol iba nastrčenú bábkou, ktorej sa šéfovia po krádeži zbavili.

Pátrali po ňom tiež súkromní detektívi z Británie, ktorých si najala poisťovňa. Prišli na to, že pred krádežou veľa cestoval, absolvoval tiež kurz ochrany osôb v Izraeli. K jeho dolapeniu nakoniec neprispela ani peňažná motivácia bezpečnostnej agentúry, ktorá sľúbila odmenu dva milióny eur tomu, kto poskytne informáciu vedúcu k zatknutiu páchateľa a opätovnému získaniu peňazí.
Financie, o ktoré firma G4S Cash Services pri lupu prišla, vrátila bankám v roku 2008. Sumu požadovala od poisťovne, ktorá zaplatila všetko, G4S výnimočne nemala spoluúčasť.