Pre ‘Ndranghetu je bývalé Česko-slovensko eldorádom. Informuje talianska polícia

612

Talianska prokuratúra vyšetruje bývalého manažéra banky UniCredit Massimiliana Fossatiho kvôli podozreniu, že sa s realitným biznismenom Claudiom Leom Personnettazem podieľal na praní talianskych špinavých peňazí v Prahe.

Personnettaz vedie spoločnosti, ktoré skupujú luxusné domy v centre Prahy a talianski detektívi na neho prišli, keď sa zaoberali aktivitami mafie ‘Ndrangheta na severe Talianska, uviedol denník Mladá fronta Dnes (MfD). Údiv a pochybnosti nad textom vyjadrila Taliansko-česká obchodná a priemyselná komora.

Firmy, ktoré Personnettaz kontroluje, nakupovali domy na Národní třídě, Staroměstském náměstí či pod Pražským hradom. Jeho vyšetrovanie zatiaľ neviedlo k žiadnemu odsúdeniu, píše denník.

O aktivity kalábrijskej mafie ‘Ndrangheta sa začali české médiá zaujímať po tom, čo bol na Slovensku zavraždený aj so svojou snúbenicou novinár Ján Kuciak, ktorý písal o podnikaní rodín z prostredia talianskej Kalábrie na východe Slovenska.

Podľa Taliansko-českej obchodnej a priemyselnej komory vychádza správa z článku uverejnenom v talianskej tlači pred niekoľkými mesiacmi. „Údiv vychádza z toho, čo bolo v českej verzii pridané, teda z odkazov na mafiánske organizácie, taliansky článok totiž hovoril iba o podozreniach na zisky nepriznané talianskym finančným úradom,“ uviedla komora v tlačovej správe. Akékoľvek zovšeobecňovanie môže podľa komory škodiť taliansko-českým firmám i celej talianskej komunite v Prahe a v Českej republike.

Spolu s Fossatim, ktorý do vlaňajška viedol v bankovej skupine UniCredit oddelenia rizík, sa talianska finančná polícia zaujíma z pražského biznisu aj o podnikateľa Edo Chatel.

MfD píše, že v čase, keď Fossati podľa vyšetrovateľov pomáhal prať peniaze v Prahe, poskytla jeho banka Personnettazovmu realitnému biznisu stovky miliónov korún. Investičný fond banky UniCredit tiež predal firmám okolo Personnettaza dva hotely v centre Prahy: Golden Crown a Sunrise.

Fossati bol v minulosti členom predstavenstva Živnostenskej banky a po jej zániku aj českej pobočky UniCredit Bank. Bol tiež spoločníkom jednej z firiem, v ktorej bol Personnettaz konateľom. Fossati si vlani v júli vzal v banke voľno, aby sa mohol venovať obhajobe svojej reputácie. Personnettaz nechcel komentovať prebiehajúce vyšetrovanie. Chatel označil v talianskom denníku La Stampa podozrenie za „neuveriteľné“.

Českú novinárku Pavlu Holcovú teraz chráni polícia

Česká novinárka Pavla Holcová, ktorá s Janom Kuciakom spolupracovala a teraz ju chráni polícia, povedala týždenníku Respekt, že sa ‘Ndrangheta v Česku skutočne pohybuje. Riadi odtiaľ v relatívnom pokoji predovšetkým pohyby drog v bohatých západoeurópskych krajinách, funguje tu niekoľko základných buniek, takže tu môže pôsobiť niekoľko desiatok aktívnych mafiánov, uviedla novinárka. Kalábrijci podľa nej v Česku takisto legalizujú svoje zisky prostredníctvom rôznych, na prvý pohľad úplne legálnych projektov.

„Robili sme konkrétne kauzy spojené s daňovými podvodmi alebo obchodu s kokaínom. Tam Taliani boli. Zistili sme, že tu ale majú skôr svojich ľudí z radov Čechov, ktorí pre nich robia. Nie že by tu boli nejako vo veľkom usadenie,“ povedal Respektu bývalý šéf protimafiánskej jednotky Robert Šlachta. O prerastaniu do politiky českej tajnej služby žiadne poznatky nemajú.

O podnikaní v Česku ľudí napojených na ‘Ndranghetu písalo minulý týždeň Právo. Vodca jedného z klanov Francesco Bonavita, ktorý v Taliansku čelí obvineniu z daňových podvodov a zločineckej spolčovania, je v českom obchodnom registri vedený ako spolumajiteľ sokolovskej cestovnej agentúry Kala Tours. Podľa ďalších majiteľov firma už dnes nefunguje.

Člen ‘Ndrangheta Antonio Forastefano podľa Práva založil olomouckú firmu La Calabrisella, ktorá je v súčasnej dobe v likvidácii. Bonavitu zadržali českí policajti v júli 2016 v Prahe, kde sa niekoľko mesiacov ukrýval pred talianskymi úradmi. Forastefana zatkla česká polícia v roku 1998 v Olomouci na základe talianskeho zatykača.