Príživnícke ľudské hyeny úradujú! Ukrajinci v pazúroch otrockých agentúr!

V Česku drú zadarmo, bez pauz aj zmlúv

367

Práca bez prestávok, nedodržiavanie pracovného času a nakoniec žiadna výplata. To je život mnohých ukrajinských utečencov, ktorí žijú v Česku a nájdu si prácu cez agentúru. Problém s agentúrnym zamestnávaním je dlhodobý, spolu s vyšším počtom utečencov však narastá. Cudzinci, ktorí majú súčasne s prácou dohodnuté aj ubytovanie, sa potom nachádzajú v patovej situácii.

Utečenec utečie pred vojnou, príde do Česka a narazí na spoločnosť, ktorá mu zaistí bývanie, prácu, pomôže s vybavením víza dočasnej ochrany a ďalšou administratívou.
Ukrajinec začne pracovať, hoci nedostal pracovnú zmluvu. Povedia mu, že cudzinci so zmluvou pracovať nemôžu. V mnohých prípadoch ani nedostáva výplatu, na ktorú má nárok. Keď sa rozhodne z práce odísť, často končí bez ubytovania a hrozí mu, že skončí na ulici.

Vykorisťovanie cudzincov riešia neziskové organizácie dlhodobo. Problém ale nadobúda spolu s počtom utečencov. „Prípadov rozhodne pribúda, my ich evidujeme v jednotky až desiatky týždenne,“ povedala Markéta Hronková, riaditeľka organizácie La Strada, ktorá poskytuje podporu obetiam vykorisťovania a obchodovania s ľuďmi.

Nemci bez milosti deportovali ruskú striptérku, vysmievala sa ukrajinským utečencom

 Prijať neľudskú prácu, alebo ísť  na ulici? 

Túto situáciu podľa nej riešia minimálne tisíce ľudí. „K nám sa dostane iba časť z nich, takže reálny počet bude vyšší,“ dodáva. Zistiť presný počet prípadov je nemožné, mnoho cudzincov sa nikde nesťažuje. Bojí sa, že by sa dostali do ešte horšej situácie a sú radi, že majú aspoň nejakú prácu a strach zo straty bývania je silnejší, tým skôr pokiaľ ide o matky s deťmi.

„Keď vás niekto ubytováva a zároveň zamestnáva v situácii, keď ste izolovaní v cudzej krajine, ste veľmi zraniteľní a limitovaní v rozhodovaní o svojej budúcnosti,“ komentovala národná koordinátorka pomoci utečencom z Charity Česká republika Klára Broumová.

Krutý pokus o vraždu osemročnej ukrajinskej utečenkyne! Niekto je zasadil 75 rán nožom!

„Niektoré agentúry naberajú zamestnancov na Ukrajine, v Česku im vybavia dočasnú ochranu, ale už nepovedia, že majú voľný vstup na trh práce a nárok na podporu od štátu,“ opisuje jednu z praktík.

Práca, ktorú títo ľudia v Česku vykonávajú, býva fyzicky náročná, nedodržiavajú sa prestávky, pracovný čas nezodpovedá. „Nedostanú zmluvu, nikto za ne nehradí odvody, neplatia dane, k tomu na ne agentúry poberajú príspevok,“ dodáva Hronková.

Aby sa cudzinci cítili ešte viac závislí, šíria medzi ne agentúry zámerne hoaxy. „Klienti sa na nás obracajú s otázkami, či je pravda, že Ukrajinci nemôžu pracovať bez agentúry a že nemôžu uzavrieť zmluvu,“ uvádza príklad z kontaktnej linky Hronková.

České ministerstvo vydalo veľkú správu o utečencoch z Ukrajiny 

S prípadmi vykorisťovaných utečencov sa stretávajú aj dobrovoľníci Iniciatívy Hlavák, ktorá pôsobí okrem iného na pražskej hlavnej stanici. „Veľké množstvo z nich k nám prichádza s problémom, že prišli o ubytovanie alebo im hrozí bezdomovectvo. Sú tam aj ľudia, ktorí sú na ulici a hľadajú azylové domy,“ vymenovala príklady za iniciatívu koordinátorka Veronika Dvorská.

Situáciu by mali regulovať úrady práce. „Je to ale ťažké v tom množstve ľudí, ktorí tu sú,“ poznamenala Hronková.

Neziskové organizácie sa obávajú, že vykorisťovanie nadobudne silu spolu s očakávanou ďalšou utečeneckou vlnou, ktorá hrozí v súvislosti s blížiacou sa zimou a rozsiahlymi ruskými útokmi, ktoré zanechali milióny ľudí na Ukrajine bez prúdu a tepla.

Ruskí špióni medzi utečencami zaútočia! Varujú české tajné služby 

 Bez prípravy, bez  plánu 

Ľudia, ktorí dorazili v posledných mesiacoch, mali podľa Dvorskej z Iniciatívy Hlavák možnosť sa na cestu pripraviť a prichádzajú s batožinou, majú plán, kam a za kým idú.
„Novo ale zase začali jazdiť ľudia, ktorým niekto predvčerom zbombardoval dom a sú bez plánu, bez vecí a často v zlom psychickom stave. Čísla novo zatiaľ nerastú masívne, ale sme v pohotovosti a počítame s tým, že môžu narastať,“ doplnila.

V súčasnosti sa prejednáva novela Lex Ukrajina IV, v pôvodnej verzii ktorej sa počítalo s tým, že by si niektorí utečenci museli bývanie v penziónoch alebo na ubytovniach hradiť od februára sami. Tento plán však kritizovalo napríklad Konscorcium mimovládnych organizácií pracujúcich s migrantmi. „Keby hromadné ubytovanie skončilo, bol by to kolaps,“ uviedla Broumová.

Teraz v Česku pracuje asi 90-tisíc ukrajinských utečencov, napriek tomu je väčšina z nich na ubytovaní zadarmo a humanitárnej dávke závislá. Keby ich štát zastavil, mohlo by sa podľa analýzy PAQ Research ocitnúť v príjmovej chudobe až 85 percent z nich.