Psy páchajú hromadné samovraždy na tomto moste. Nikto nechápe prečo!

2823

Most Overtoun v škótskej dedinke Milton je už roky predmetom bádania záhadológov. Za posledných 50 rokov sa tu totiž desiatky psov pokúsili o samovraždu. Podľa miestnych tu straší, vedci ale veria v racionálnejšie vysvetlenie.

Zdravotná sestrička Alice Trevorrow (50) si vlani v lete vyšla k mestečku Dumbarton. S fenkou Cassie sa vydala k sídlu Overtoun House, ktoré vzniklo v 60. rokoch 19. storočia. K domu vedie rovnomenný most, ktorý prekonáva asi 15 metrov hlbokú priepasť. Sotva na neho Alice vkročila, Cassie sa úplne nečakane vrhla cez kamenné zábradlie.

„Zastavilo sa mi srdce ľaknutím. Potom som sa nahla dole a videla, ako sa Cassie v kríkoch snaží postaviť na nohy. Našťastie sa jej to podarilo,“ opisovala Alice desivý zážitok. V tej chvíli ani nevedela, aké mala šťastie. Špringeršpanielka Cassie bola jedným z mála psov, ktorí skok do priepasti prežili. Z Overtoun Bridge sa vrhlo od doby jeho vzniku najmenej sto psov.

Presná štatistika neexistuje, ale aspoň raz ročne sa vyskytne podobný prípad. Napríklad v roku 2005 bolo potvrdených päť takých psích samovrážd počas jedného pol roka. Miestni tvrdia, že je miesto odjakživa prekliate. Už Kelti mu prikladali magický význam – podľa nich sa tadiaľ dalo vkročiť na oblohu. Ďalší tvrdia, že v mieste je ukrytý vstup do pekiel a panuje tu silná negatívna energie.

Zlú povesť má aj sídlo Overtoun House. V jeho histórii možno nájsť niekoľko tragických úmrtí. Trebárs v roku 1994 muž menom Kevin Moy hodil z mosta svojho čerstvo narodeného syna a následne sa do rokliny vrhol sám. Overtoun Bridge je ale najznámejší práve ako miesto psích samovrážd. Je zaujímavé, že štvornožci si zvyčajne vyberajú iba jednu stranu a k osudným skokom sa odhodlávajú za slnečných a teplých dní. Niektorí psi, ktorí pád prežili, sa dokonca vrátili hore a skočili znova.

Záhade sa pokúšali prísť na kĺb i vedci. Jedným z nich je aj Peter Neville z univerzity v Ohiu, ktorý zastáva názor, že je krajne nepravdepodobné, aby pes vedome spáchal samovraždu. „Psy samozrejme môžu mať zlú náladu alebo niečo, čomu ľudia hovoria depresie, ale žijú len v prítomnosti a nedokážu si sami vziať život,“ hovorí. Čo teda za záhadou stojí? S vysvetlením prišiel odborník na psie správanie David Sands.

Pod mostom objavil početné nory myší a noriek. „Vzhľadom k tomu, že väčšina štvornohých samovrahov patrila k loveckým plemenám, domnievam sa, že na moste zacítili intenzívnu vôňu koristi a najkratšou cestou sa vydali za ňou. Pes v tú chvíľu vidí pred sebou iba múrik a netuší, že je za ňou smrtiaca hlbina,“ vysvetľuje Sands. Znie to logicky, ale zostáva otázka: Prečo sa niečo podobné nedeje na inom moste na svete?