Rusko vystrašili \"explózie\" na nebi. Pád meteoritu zranil až 700 ľudí

116

Explózia v meteorickom roji úlomkov spôsobili na oblohe svetelné efekty. Väčšinu z ľudí poranil črepy z okien, ktorá rozbila tlaková vlna po dopade telesa, uviedla agentúra Interfax. Udalosť podľa odborníkov nemá nič spoločného s preletom planétky okolo Zeme, ktorý sa očakáva na piatkový večer.

Agentúra AP s odvolaním sa na ruské úrady uviedla, že meteorit dopadol v okolí Čeľabinsku, odkiaľ je hlásených niekoľko zranených, zrejme od črepín skla. Okrem Čeľabinsku zaznamenala atmosférickou podívanou tiež mesta Jekaterinburg a Ťumeň.

Ľudia prepadali panike. Najskôr sa domnievali, že explodovalo a spadlo lietadlo. Svedkovia z Čeľabinsku tvrdia, že výbuch bol tak hlasný, že pripomínal zemetrasenie a úder blesku. Ďalšie opisovali tlejúci dráhy letu meteoritov a horiace gule padajúce k zemi.

Meteorit podľa posledných informácií regionálnej správy spadol do jazera kilometer od mesta Čebarkul. Ruská Akadémie vied sa domnieva, že meteorit pred vstupom do atmosféry vážil desať ton a letel rýchlosťou asi 20 kilometrov za sekundu. Rozpadol sa asi vo výške 30 až 50 kilometrov.

Po jeho dopade sa domy otriasali a okenné tabuľky podľa agentúry ITAR-TASS praskali vo mestách šatkou, Čeljabinsk, Korkino a Kopejsk. Všetka infraštruktúra podľa úradov pracuje normálne, len školy sú zatvorené. V ovzduší nebola nameraná radiácia ani žiadne škodlivé látky.

Polícia v Čeľabinsku vyhlásila poplach a spustila krízový plán na ochranu dôležitej infraštruktúry. Evakuované boli niektoré kancelárie. Úrady vyvesili na mestský web správu s výzvou, aby rodičia vyzdvihli deti zo škôl a aby sa uchýlili do svojich domovov.