Čudná spravodlivosť

Veľmi zvláštny výklad spravodlivosti použil vo svojom rozhodnutí pennsylvánsky sudca James McGregor v prípade vraždy 24-ročného Nickieho Morenu. Usvedčeného vraha totiž prepustil na slobodu s tým, že treba vytýčiť nové súdne pojednávanie. Dôvod? Zanedbanie lekárskej starostlivosti, v dôsledku ktorej zomrela v nemocnici vrahova obeť. Akokoľvek sa toto rozhodnutie zdá nelogické a nespravodlivé, americké zákony ho umožňujú…
Čo sa vlastne stalo? Ešte v roku 1975 došlo k lúpežnému prepadnutiu, pri ktorom Robert Wideman, Cecil Rice a Michael Dukes na ulici  obrali Nicka Morenu o 800 dolárov. Keď sa olúpený mladík dal útek, Wideman zakričal: „Zastavte ho!“ a Dukes obeti strelil z pištole do chrbta. Smrteľne zraneného muža nechali ležať na chodníku a utiekli preč. Všetkých troch však chytili do troch mesiacov po čine v Colorade. Ešte žijúcu obeť odviezli do nemocnice, kde však lekári zanedbali svoje povinnosti a Morena zomrel na nemocničnej chodbe skôr, ako sa mohol dostať na operačnú sálu.
Morenova rodina o rok na to zažalovala nemocnicu a spor nakoniec v roku 1981 vyhrala spolu s vyplatením 100 tisíc dolárov odškodného. Tento fakt využili šikovní Widemanovi právnici, ktorí začali tvrdiť, že Morena nezomrel na následok vraždy, ale v dôsledku laxného prístupu lekárov v nemocnici. Preto sa celý proces s Widemanom musí zopakovať, pričom obvinenie bude namiesto pokusu a napomáhanie k vražde znieť ináč. „Je to neuveriteľné, že vraha pustia na slobodu len preto, že lekári nezachránili jeho obeť,“ ponosujú sa členovia rodiny zavraždeného Morenu. Americké zákony sú však také. Navyše, šikovných a nie lacných právnikov si Wideman zaplatil z honoráru za knihu o svojich zločinoch, ktorú napísal vo väzení…
Asi nie nadarmo sa hovorí, že spravodlivosť je slepá…
(pm)