Sudcom a prokurátorom nestačí dôchodkov 1800 eur, chcú zvýšenie

1287

Tvrdia to opoziční poslanci Jana Kiššová a Jozef Mihál (obaja SaS). 

Zvýšenie týchto dôchodkov zhruba o 170 eur

mesačne má priniesť novela zákona o prokuratúre, o ktorej sa bude hlasovať na novembrovej schôdzi parlamentu.

„Takéto zvýšenie by bolo neprijateľné aj keby prokuratúra pracovala naozaj nezávisle a plnila si do bodky svoje zákonné povinnosti. Už dnes je totiž dôchodok vo výške takmer 1800 eur pre sudcov a prokurátorov s 35-ročnou praxou výrazne neproporčný oproti 400-eurovému priemernému dôchodku. Ďalšie zvýšenie považuje SaS len za ďalší volebný úplatok strany Smer-SD,“ povedal Mihál s tým, že vládna strana sa takto snaží získať starších prokurátorov a sudcov na svoju stranu.

Príplatky sa nemenili 15 rokov

Kiššová ubezpečila, že jej strana novelu zákona o prokuratúre v takejto podobe nepodporí.

„Naopak, podporíme návrh, aby kontroverzné ustanovenia o zvyšovaní penzií zo zákona vypadli,“ dodala Kiššová.

Prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek zvýšenie dôchodkov obhajoval. Zdôraznil totiž, že percentuálna výška príplatkov k dôchodkom prokurátorov sa nemenila 15 rokov.

Preto Generálna prokuratúra SR navrhla zvýšenie koeficientu z 0,8 na jedno percento. Práve táto zmena zvýši sudcom a prokurátorom dôchodky až o 170 eur mesačne.

Problém nevidí ani v rehabilitáciách navyše

„Stojíme si za tým. Ak skončí prokurátor vo funkcii pred nárokom na starobný dôchodok, nemá nič, žiadne sociálne zabezpečenie.

Prokurátor žije len z toho platu, preto to chceme dvihnúť. Toľko kolegov nám už v produktívnom veku zomiera, že by som v tom problém nevidel,“ vysvetľoval Vanek.

Problém nevidí ani v tom, že prokurátori a sudcovia majú získať ďalší týždeň na rehabilitácie navyše.

„Policajti majú minimálne dva či tri týždne. To nie je dovolenka. Vystresovaní ľudia chodia po večeroch domov zavalení spismi pod neustálou hrozbou disciplinárnych opatrení,“ popísal situáciu prokurátorov Vanek.