SÚDY: Bratislavskú sudkyňu A. Benešovú preložili na Okresný súd v Leviciach

566

Dlhoročná bratislavská sudkyňa Benešová si však z preloženia do Levíc starosti nerobí, pretože ako pre TASR povedala, požiadala o odchod do dôchodku. „Neviem, či bolo voľné miesto len v Leviciach, ale nemienim to ani skúmať, lebo mne je to v podstate jedno, ja nenastúpim už nikde,“ povedala Benešová. Dodala, že do dôchodku mala odísť už v januári 2009, ale chcela počkať na skončenie disciplinárneho konania, ktoré sa voči nej viedlo. „Keby som išla do dôchodku, nedokázali by sme to, čo sme dokázali,“ povedala.
      O tom, že Benešová bude preložená na súd nižšieho stupňa, rozhodol odvolací disciplinárny senát Najvyššieho súdu (NS) SR 7. júna, kedy zamietol odvolanie ako sudkyne Benešovej, tak aj navrhovateľky, predsedníčky Krajského súdu (KS) v Bratislave Gabriely Šimonovej voči prvotnému minuloročnému verdiktu disciplinárneho senátu NS. Benešovú uznal prvostupňový disciplinárny súd za vinnú a previniť sa mala tým, že nepovolila nahrávanie zvukového záznamu z pojednávania v októbri 2007. Sudkyňa dnes povedala, že po doručení rozhodnutia disciplinárneho súdu bude Ústavnému súdu SR adresovať sťažnosť.
      Benešová sa domnieva, že za celým disciplinárnym konaním sú súdne procesy na ochranu osobnosti bývalého ministra spravodlivosti Štefana Harabina, ktoré ona pojednávala. Benešová podľa svojich slov v justícii pracuje 37 rokov a ukončila približne 17.000 prípadov. V jej senáte na Krajskom súde v Bratislave napadli dve veci, v ktorých bol žalobcom predseda NS SR Štefan Harabin. Disciplinárny návrh na stíhanie sudkyne podala predsedníčka Krajského súdu v Bratislave Gabriela Šimonová, iniciatíva však údajne vzišla od Harabina. Benešovej sa za tento návrh Šimonová vraj ospravedlnila. Podľa návrhu na disciplinárne stíhanie mala byť Benešová odvolaná z funkcie sudcu. Sudkyňa Benešová bola v minulosti predsedníčkou senátu, ktorý rozhodoval v odvolacom konaní v spore na ochranu osobnosti medzi ministrom spravodlivosti Štefanom Harabinom a vydavateľstvom denníka Sme Petit Press. Konanie bolo prerušené, pretože minister vzniesol námietku zaujatosti pre jej disciplinárne stíhanie. V inom zložení senátu mu súd následne priznal 33.194 eur.