SÚDY: Proces s bývalým šéfom Drukosu museli kvôli jeho práceneschopnosti odročiť

531

Keďže František M. obžalovaný z podvodu nesúhlasí s pojednávaním vo svojej neprítomnosti, proces odročili na spomínaný novembrový a decembrový termín. František M. podľa slov jeho právneho obhajcu náhle chrípkovo ochorel, má vysoké horúčky a nemôže cestovať na pojednávanie. Na najnovšiu sériu procesu predvolali šesť svedkov, medzi nimi aj dvoch príslušníkov polície, znalcov, slovenského olympijského reprezentanta a aj exministra životného prostredia Jozefa Medveďa. Obhajca s Františkom M. trvajú na vypočutí ďalších svedkov, medzi nimi napríklad exministerky financií Brigity Schmögnerovej, či generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Proces bol pôvodne oddnes vytýčený na tri dni. Naposledy sa touto kauzou zaoberal súd koncom júna, predtým sa v tomto prípade konalo na začiatku mája.
Počas poslednej etapy pojednávania súd vypočul 14 svedkov a troch ekonomických znalcov. Podľa obžaloby je bývalý šéf Drukosu František M. zodpovedný za to, že vyše 23.000 ľudí prišlo o viac ako 122.817.500 eur. V roku 1999 mal uzatvárať zmluvy o pôžičke, na základe ktorých sa mali požičané peniaze vrátiť spolu so zhodnotením. Pritom mal sľubovať ich neprimerane vysoké zhodnotenie vo výške 20 až 31 percent. Obvinený podľa prokuratúry vedel, že záväzky nie sú splniteľné.
Ďalšie peniaze mal František M. získavať prostredníctvom BVD družstva v rokoch 2000 až 2002. Podľa prokuratúry boli spoločnosti obvineného v rokoch 1998 až 2001 stratové a ich finančné prostriedky nestačili ani na ich fungovanie. Františkovi M. hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, do úvahy pripadajú aj iné tresty. Stíhaný je na slobode. Policajné vyšetrovanie slovenského nebankového subjektu Drukos sa skončilo po piatich rokoch v decembri 2007.
ŠTS sa v súčasnosti zaoberá aj ďalšími prípadmi tunelovania nebankových subjektov. Kauze nebankového subjektu Družstva vzájomnej pomoci (DVP) sa bude venovať 16., 18. a 19. novembra. Na odročenom pojednávaní by sa prípad mohol dostať do svojej záverečnej fázy. Skupinu na čele s Karolom J. obžalovali z trestných činov podvodu spolupáchateľstvom a neoprávneného podnikania. Podľa obžaloby mali prijímať vklady od občanov formou zmlúv o pôžičke s cieľom vylákať od nich finančné prostriedky. Sľubovali im veľké výnosy, na čo mali využívať klamlivú reklamu v médiách. V rokoch 1997 až 2002 mali spôsobiť 1931 osobám škodu vyše 6,638 milióna eur.
Senát ŠTS sa zaoberá v súčasnosti aj kauzou ďalšieho známeho nebankového subjektu Horizont Slovakia a BMG Invest, v ktorej je obžalovaný veľkopodnikateľ Jozef M. a jeho dvaja spoločníci.